Արցախյան խնդրի կարգավորման հիմքում պետք է առաջին հերթին ընկած լինի կարգավիճակի որոշումն այն սահմաններում, որտեղ ինքնորոշվել է Արցախի ժողովուրդը. Արա Այվազյան
06/05/2021 12:50
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը հեռու է կարգավորված լինելուց, բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով է հնարավոր հասնել համապարփակ քաղաքական կարգավորման, որը հաշվի կառնի բոլորի իրավունքները և խաղաղություն ու կայունություն կբերի Հարավային Կովկաս, Երևանում ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը։
«Նման կարգավորման հիմքում պետք է առաջին հերթին ընկած լինի Արցախի կարգավիճակի որոշումն այն սահմաններում, որտեղ ինքնորոշվել է Արցախի ժողովուրդը։ Կարգավորման սկզբունքները մշակվել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության կողմից, և մենք շահագրգռված ենք միջազգային հանրության կողմից միջնորդական մանդատով օժտված այդ ձևաչափի գործունեության առավել ամրապնդման և ակտիվացման մեջ», - հայտարարեց Այվազյանը։
Նա նշեց, որ հայկական կողմը կիսում է ՄԽ համանախագահ երկրների միասնական դիրքորոշումը, որը ներկայացվել է ապրիլի 13-ի հայտարարությամբ։

В основе решения конфликта должно быть заложено решение статуса Арцаха в тех границах, в которых самоопределился народ Арцаха – Ара Айвазян
06/05/2021 13:06
Нагорно-карабахский конфликт далек от того, чтобы считаться решенным, только мирными переговорами можно найти всеобъемлющее политическое решение, которое будет учитывать права всех и принесет мир и стабильность в регион Южного Кавказа, заявил сегодня и.о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазян на совместной пресс-конференции с главой МИД России Сергеем Лавровым в Ереване.
«В основе этого решения должно быть заложено решение статуса Арцаха в тех границах, в которых самоопределился народ Арцаха. Принципы урегулирования разработаны сопредседателями Минской группы ОБСЕ и мы заинтересованы в максимальном укреплении и активизации деятельности этого формата, наделенного посредническим мандатом со стороны международного сообщества», - заявил Айвазян.
Он отметил, что армянская сторона разделяет единую позицию стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, которая представлена в заявлении 13 апреля.