Արցախյան խնդրի կարգավորման հիմքում պետք է առաջին հերթին ընկած լինի կարգավիճակի որոշումն այն սահմաններում, որտեղ ինքնորոշվել է Արցախի ժողովուրդը. Արա Այվազյան
06/05/2021 12:50
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը հեռու է կարգավորված լինելուց, բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով է հնարավոր հասնել համապարփակ քաղաքական կարգավորման, որը հաշվի կառնի բոլորի իրավունքները և խաղաղություն ու կայունություն կբերի Հարավային Կովկաս, Երևանում ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը։
«Նման կարգավորման հիմքում պետք է առաջին հերթին ընկած լինի Արցախի կարգավիճակի որոշումն այն սահմաններում, որտեղ ինքնորոշվել է Արցախի ժողովուրդը։ Կարգավորման սկզբունքները մշակվել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության կողմից, և մենք շահագրգռված ենք միջազգային հանրության կողմից միջնորդական մանդատով օժտված այդ ձևաչափի գործունեության առավել ամրապնդման և ակտիվացման մեջ», - հայտարարեց Այվազյանը։
Նա նշեց, որ հայկական կողմը կիսում է ՄԽ համանախագահ երկրների միասնական դիրքորոշումը, որը ներկայացվել է ապրիլի 13-ի հայտարարությամբ։

Armenia’s acting FM stresses importance of political settlement of NK issue
Nagorno Karabakh conflict is far from being settled, Armenia’s acting FM Ara Aivazian said at joint news conference with Russian FM Sergey Lavrov in Yerevan today.
He said comprehensive political settlement is possible exclusively through peaceful negotiations and consideration of the rights of all.
“The basis of such regulation must first of all be the decision on status of Artsakh within the borders where Artsakh people have used their right to self-determination. The principles of settlement have been worked out by the OSCE Minsk Group co-chairmanship, and we are interested in the more reinforcement and intensification of the activity by the international community in the format having the brokering mandate,” Aivazian said.
He stressed that the Armenia side shares the united position of the Minsk Group co-chair countries expressed at April 13 statement.