Զելենսկին Բայդենին հրավիրել է այցելել Ուկրաինա
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հետ քննարկել է ամերիկացի առաջնորդ Ջո Բայդենի հնարավոր այցն Ուկրաինա: Այդ մասին գրում է РИА Новости-ն:
«Ես ԱՄՆ նախագահին հրավիրեցի այս տարի պաշտոնական այցով ժամանել Ուկրաինա՝ մեր անկախության 30-ամյակի առթիվ: Ես չգիտեմ, թե ինչ ձևաչափով կարող է տեղի ունենալ այս հանդիպումը, դա կախված է երկու երկրներից», - ասել է Զելենսկին:
Քաղաքագետի խոսքով՝ այս հանդիպումը կարևոր կլինի երկու երկրների համար: Բլինկենն, իր հերթին նշել է, որ Բայդենը կկարողանա գալ հնարավորության դեպքում, բայց օգոստոսին դա հնարավոր չէ կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի պատճառով:

Зеленский пригласил Байдена посетить Украину
Президент Украины Владимир Зеленский обсудил с госсекретарем США Энтони Блинкеном возможный визит американского лидера Джо Байдена на Украину. Об этом пишет РИА «Новости».
«Я пригласил президента США с официальным визитом приехать на Украину в этот год – год 30-летия нашей независимости. Я не знаю, в каком формате может произойти эта встреча, это зависит от двух стран», — сказал Зеленский.
По словам политика, эта встреча будет важна для обеих стран. Блинкен, в свою очередь, отметил, что Байден сможет приехать, как только появится такая возможность, но в августе это не представляется возможным из-за ситуации с коронавирусом.