Պարտվել ենք, որովհետև անցած 10-20 տարիներին աշխատանք չի տարվել. Սերժ Սարգսյանը սուտ է ասում. Արմեն Գրիգորյան
06/05/2021 13:42
Ադրբեջանը շարունակաբար ռազմական բյուջե էր ավելացնում, Հայաստանը այդ ուղղությամբ գրեթե ոչ մի քայլ չէր անում, կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Մենք շուտով կհրապարակենք, թե 2018-2020 թթ., ի համեմատություն 2016-2018 թթ., մեր իշխանությունը ինչեր է արել, գրեթե բոլոր ուղղություններով մենք սպառազինություն ենք ավելացրել: Պարտվել ենք, որովհետև անցած մյուս 10-20 տարիներին նույն կերպով աշխատանք չի տարվել», - ասաց նա:
Գրիգորյանը նշեց, որ եթե Սերժ Սարգսյանի կառավարման շրջանում ձեռք է բերվել ցանկացած տեսակի զենքից 50 միավոր, իրենք 300-ից բարձր թվով են ձեռք բերել:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ ԱԹՍ-ների մեծ խմբաքանակ գնելու ծրագրին, ինչն այս իշխանությունները չեղարկել են, Արմեն Գրիգորյանն արձագանքեց. «Սերժ Սարգսյանը սուտ է ասում, եթե 2016-2018 թվականին Սերժ Սարգսյանը ձեռք է բերել պայմանական «իքս» քանակի ԱԹՍ, մենք 2018-2020 թվականին «իքս» անգամ 7 ենք ձեռք բերել»:
Նա նշեց՝ եթե Սերժ Սարգսյանի ժամանակ պլանավորված է եղել ձեռք բերել հազար ԱԹՍ, իրենք թիվը բարձրացրել են հազար ութ հարյուրի:

Мы проиграли, потому что за прошедшие 10-20 лет не велись работы – Армен Григорян
Азербайджан постоянно увеличивал свой военный бюджет, а Армения не предпринимала в этом направлении никаких шагов, заявил сегодня журналистам секретарь Совета безопасности Армен Григорян.
«Мы вскоре опубликуем, что сделала наша власть в 2018-2020гг. по сравнению с 2016-2018гг., почти по всем направлениям мы увеличили вооружения. Мы проиграли, потому что за прошедшие 10-20 лет не велись такие же работы», - сказал он.
Григорян отметил, что в период правления Сержа Саргсяна любой вид оружия закупался в количестве 50 единиц, они приобрели больше 300 единиц.
Что касается программы третьего президента Армении Сержа Саргсяна закупить большую партию беспилотников, которую эти власти отменили, то Армен Григорян сказал:
«Серж Саргсян говорит ложь, если в 2016-2018гг. Серж Саргсян приобрел условно «икс» количество БПЛА, то в 2018-2020гг. мы приобрели в «иск» раза 7».
Он отметил, что если во время Сержа Саргсяна была договоренность закупить тысячу БПЛА, то они довели эту цифру до тысячи восьмисот.