Երևանը վերադարձրել է Բաքվին բոլոր գերիներին և պատրաստ է համագործակցել միջազգային գործընկերների հետ՝ մարդասիրական բնույթի խնդիրների լուծման ուղղությամբ
07/05/2021 18:24
Հայաստանը ամբողջությամբ կատարել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ 8-րդ կետով ստանձնած իր պարտավորությունները և վերադարձրել ադրբեջանցի բոլոր ռազմագերիներին, այդ թվում՝  2014թ. անչափահասի սպանության համար դատապարտված երկու անձանց:
Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ մեկնաբանելով գերիների խնդրի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մայիսի 5-ի հայտարարությունը և միջազգային գործընկերների արձագանքները, որոնցում հնչում է բոլոր կողմերից գերիների ազատ արձակման կոչ:
«Ադրբեջանի վրա տարբեր երկրների և միջազգային կազմակերպությունների օրեցօր աճող ճնշումը ցույց է տալիս, որ ձևավորվում է միջազգային հանրության կոնսենսուս հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց շուտափույթ հայրենադարձման վերաբերյալ՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի պահանջներին համաձայն», - նշել է նա։
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող մեղադրանքները՝ արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ անհայտ կորած անձանց և ականապատման մասին տեղեկատվություն չտրամադրելու վերաբերյալ, Նաղդալյանն ասել է.
«Գերիների ազատ արձակման հարցում օրեցօր ուժեղացող միջազգային ճնշման լույսի ներքո Ադրբեջանը փորձում է առաջ քաշել կեղծ օրակարգեր՝ արդարացում փնտրելով իր իսկ կողմից ստանձնած մարդասիրական պարտավորությունների չկատարման համար:
Հայաստանը մշտապես պատրաստակամ է համագործակցել միջազգային գործընկերների հետ՝ մարդասիրական բնույթի խնդիրների լուծման ուղղությամբ», - ասել է նա։

Armenia has fully implemented its obligations and returned all Azerbaijani prisoners of war – MFA spokesperson
07/05/2021 19:17
Armenia has fully implemented its obligations under the Article 8 of the November 9, 2020, trilateral statement and returned all Azerbaijani prisoners of war, including two persons convicted of the murder of a minor in 2014, Armenia’s MFA spokesperson Anna Naghdalyan said asked to comment on the May 5 statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the issue of prisoners of war and the reactions of international partners.
“The growing pressure on Azerbaijan from various countries and international organizations demonstrated that a consensus is being formed within the international community on the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and captured civilians in accordance with the requirements of international humanitarian law,” Naghdalyan said.
Asked to comment on the accusations made by Azerbaijan about not providing information on missing persons of the first Artsakh war and mining issues, Naghdalyan said, “In the light of growing international pressure on the release of prisoners of war, Azerbaijan is trying to put forward fake agendas, seeking excuses for not fulfilling its humanitarian obligations. Armenia is always willing to cooperate with international partners in addressing humanitarian issues.”