Արցախի համար դժվար է պատկերացնել ավելի մեծ սպառնալիք, քան կարգավիճակի հարցն անորոշության մեջ պահելը. Տիգրան Աբրահամյան
07/05/2021 11:15
Արցախի համար դժվար է պատկերացնել ավելի մեծ սպառնալիք, քան կարգավիճակի հարցն անորոշության մեջ պահելն է: Սա ուղիղ կապ ունի Արցախի անվտանգության հետ, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Եթե նկատի ենք ունենում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, մասնավորապես, պայմանավորվածությունների 5-ամյա ժամկետը, ապա պարզ է դառնում, որ յուրաքանչյուր հնգամյակում, չկարգավորված կարգավիճակի պայմաններում, նոր պատերազմի վտանգի առաջ ենք կանգնելու:
Թե ինչ գնով, ինչ կորուստներով է հնգամյակը մեկ երկարաձգվելու եռակողմ պայմանավորվածությունները, դեռ պարզ չէ, բայց որ դրա մշտական ռիսկերը տասնամյակներով ուղեկցելու են մեզ՝ ցավոք, միանշանակ է:
Գործող իշխանություններն այս հարցը ոչ միայն չկարողացան մտցնել եռակողմ հայտարարության փաստաթուղթ, այլ այսօր էլ գործուն քայլեր, միջոցներ չեն ձեռնարկում դրանք առաջնային օրակարգ հետ բերելու հարցում: Այս պայմաններում, ռուսական կողմն էլ իր հերթին շարժվելու է այն ճանապարհով ու առաջնահերթություններով, որն առաջին հերթին տեղավորվում է իր ռեգիոնալ օրակարգում:
Հայաստանը որպես կողմ՝ նույնիսկ իրեն վերաբերվող հարցերում,  բացակայում է, իսկ նոյեմբերի 9-ից հետո, մեզ հետ կապված բոլորը հարցերը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը և մյուսները խոսում ու քննարկում են ՌԴ-ի հետ», - նշել է Աբրահամյանը։

Сложно представить более серьезную угрозу для Арцаха, чем неопределенность в вопросе статуса – Тигран Абрамян
07/05/2021 12:51
Сложно представить более серьезную угрозу для Арцаха, чем неопределенность в вопросе статуса. Это напрямую связано с безопасностью Арцаха, написал на своей странице в  Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
«Если принять во внимание положения подписанного 9 ноября трехстороннего заявления, в частности, 5-летний срок договоренностей, то становится ясно, что в условиях неурегулированного статуса каждые пять лет мы оказываемся перед угрозой новой войны.
Пока не ясно, какой ценой и за счет каких потерь раз в пять лет будут продлеваться трехстороннее договоренности, однако, к сожалению, однозначно, что их постоянные риски будут сопровождать нас десятилетиями.
Действующие власти не только не смогли внести этот вопрос в документ трехстороннего заявления, но и сегодня не предпринимают действенных шагов, мер, чтобы вернуть их в первоочередную повестку. В таких условиях российская сторона в свою очередь будет двигаться по тому пути и приоритетам, которые в первую очередь находятся в рамках ее региональных интересов.
Армения как сторона отсутствует даже в тех вопросах, которые касаются ее, а после 9 ноября все связанные с нами вопросы Азербайджан, Турция, Иран и другие страны обговаривают и обсуждают с РФ», - отметил Тигран Абрамян.