Վստահ եմ` hայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները կշարունակեն հաջող զարգանալ. Փաշինյանը շնորհավորել է Պուտինին ու Միշուստինին
09/05/2021 11:45
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինին՝ Հաղթանակի 76-րդ տարեդարձի առթիվ։
«Ընդունեք անկեղծ շնորհավորանքներս Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 76-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Մայիսի 9-ը սուրբ տոն է Հայաստանի և Ռուսաստանի քաղաքացիների համար, ամենանշանակալից և պատվավոր օրերից մեկը:
Հաղթանակի մեծ ժառանգությունն այսօր կարևոր հոգևոր արժեք է, բարոյական ուղեցույց ապագա սերունդների համար՝ արդար և անվտանգ աշխարհ կառուցելու գործում: Մեր ընդհանուր պարտքն է՝ փայփայել ազատության և անկախության համար մղված մարտերում ընկած մեր հերոսների հիշատակը, հոգատարությամբ և ուշադրությամբ պարուրել վետերաններին:
Վստահ եմ, որ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք սրբացված են մեր նախնիների հաղթական փառքով, կշարունակեն հաջող զարգանալ՝ ի բարօրություն մեր երկրների ժողովուրդների, ի շահ տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ամրապնդման:
Խնդրում եմ Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվող՝ պատերազմի բոլոր վետերաններին և թիկունքի աշխատավորներին փոխանցել խորին երախտագիտության խոսքեր, մաղթել քաջառողջություն, բարեկեցություն և արևշատություն»,-ասված է Վլադիմիր Պուտինին ուղղված շնորհավորական ուղերձում։
Միխայիլ Միշուստինին ուղղված շնորհավորական ուղերձում ասված է․
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 76-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ Հայաստանում սրբորեն հարգում են նրանց հիշատակը, ովքեր անօրինակ հերոսություն և անձնազոհություն ցուցաբերեցին նացիզմի դեմ պայքարում` արժանի օրինակ դառնալով ներկա և ապագա սերունդների համար: Համոզված եմ, որ Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիներին մեր ժողովուրդների դրսևորած միասնականությունը և ոգու արիությունը, բարեկամությունն ու փոխադարձ օգնությունը հետայսու ևս ամուր հիմք կլինեն մեր երկրների դաշնակցային հարաբերությունների հետևողական խորացման համար:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Ռուսաստանի եղբայրական ժողովրդին՝ բարեկեցություն և բարգավաճում»:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan sent congratulatory messages to RF President Vladimir Putin and RF Premier Mikhail Mishustin on the 76th anniversary of the Victory.
The congratulatory message addressed to Vladimir Putin states:
Please accept my sincere congratulations on the 76th anniversary of the victory in the Great Patriotic War.
May 9 is a sacred day for all citizens of Armenia, Russia - one of the most significant and remarkable holidays.
The Victory’s great legacy is an important spiritual value, a moral guide for future generations to build a just and safe world. It is our common duty to cherish the memory of our heroes who fell in the struggle for freedom and independence. We are bound by duty to honor the veterans with proper care and attention.
I am confident that as sanctified by our ancestors’ triumphant glory, the Armenian-Russian allied relations will continue to develop successfully for the benefit of the peoples of our countries, regional stability and security.
Vladimir Vladimirovich,
I would like to convey my feeling of deep gratitude to all war veterans in the Russian Federation, those who worked on the rear front, wishing them robust health, wellbeing and prosperity.”
The congratulatory message addressed to Mikhail Mishustin reads:
“Dear Mikhail Vladimirovich,
I cordially congratulate you on the 76th anniversary of the victory in the Great Patriotic War.
The memory of those who showed unparalleled heroism and self-sacrifice in the fight against Nazism is honored in both Russia and Armenia. It sets a worthy example for present and future generations.
I am convinced that the unity, courage, friendship and mutual assistance shown by our peoples during the Great Patriotic War will henceforth provide a solid groundwork for the furtherance of our allied relations.
Mikhail Vladimirovich,
I wish you good health and every success, as well as progress and prosperity – to the brotherly people of Russia.”