Ցավալիորեն, այսօր Շուշին մեզ հետ չէ, բայց անկախ ճակատագրի վայրիվերումներից, մենք պարտավոր ենք նշել նրա ազատագրման օրը. Փաշինյան
09/05/2021 11:02
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել Հաղթանակի օրվա, Շուշիի ազատագրման և Արցախի Պաշտպանության բանակի ստեղծման օրվա կապակցությամբ:
շնորհավորում եմ Հայրենական Մեծ Պատերազմում  հաղթանակի 76-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։ Սա մեծ տոն է, որով մենք արդարացիորեն հպարտանում ենք։ Մենք այն մշտապես նշել և շարունակելու ենք նշել, քանզի հսկայական է եղել հայ ժողովրդի ներդրումը 20-րդ դարի արհավիրքի՝ ֆաշիզմի դեմ պայքարում և այդ պայքարում հայ ժողովուրդն ահռելի կորուստներ է կրել։
Ավելի քան 500 հազար հայորդի Խորհրդային Միության և դաշնակից պետությունների բանակներում, դիմադրության շարժման շարքերում մասնակցել է այդ ավերիչ պատերազմին, 300 հազար հայորդիներ զոհվել են հանուն հաղթանակի, 107-ը արժանացել Խորհրդային Միության հերոսի բարձր կոչմանը։ Այս ամենը մեզ թույլ է տալիս պնդելու, որ հայ ժողովուրդը Խորհրդային Միության այլ ժողովուրդների հետ միասին որոշիչ դերակատարում է ունեցել հաղթանակի կերտման գործում։ Մենք մեր նշանակալից լուման ենք ներդրել Եվրոպան և մարդկային ողջ քաղաքակրթությունը ավերիչ պատերազմից փրկելու և ֆաշիզմի ճիրաններից ազատելու գործում։
Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիներին կոփվել և աննախադեպ բարձունքների է հասել մեր զինվորականությունը՝ ռազմարվեստի գործում ձեռք բերելով բարձր պրոֆեսիոնալիզմ։ Պատերազմի և դրան հաջորդած տարիներին հազարավոր հայորդիներ դարձել են Խորհրդային բանակի սպա, իսկ շատերը հասել են ռազմական ծառայության ամենաբարձր գագաթների։ Մենք հպարտանում ենք նրանցով և միշտ կենդանի կպահենք նրանց հիշատակը։
Այդ զինվորականության կորիզն էր, որ հետագայում կազմեց Հայաստանի Հանրապետության Զինված Ուժերի և Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության Բանակի ողնաշարը։ Այդ զինվորականությունն էր, որ կամավորների՝ մերօրյա հայդուկների հերոսական ոգու հետ միաձուլվելով ազատագրեցին Շուշին։ Այդ զինվորականությունն էր, որ հայ ժողովրդի աննկուն կամքի և վճռականության հետ միասին, վճռեցին Արցախի ազատության համար մղվող պայքարի ելքը։
Ցավալիորեն, այսօր Շուշին մեզ հետ չէ։ Մենք սգում ենք նրա գերությունը, բայցև գիտակցում, որ անկախ ճակատագրի վայրիվերումներից ու ներկա իրողություններից, մենք պարտավոր ենք նշել նրա ազատագրման օրը։ Այն մեր նորագույն պատմության փառահեղ էջերից է և կարևորագույն նշանակություն է ունեցել մեր ժողովրդի համար։ Ազատագրված Շուշին պատվար է հանդիսացել Արցախի անվտանգության ապահովման համար։ Դրանով հանդերձ այն փաստացի նախադրյալներ է ստեղծել Արցախի պետականաշինության համար և անշրջելի դարձրել արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի համար մղվող պայքարը։
Այսօր մենք հիշում ենք բոլոր նրանց, ովքեր իրենց կյանքն են զոհաբերել հայկական  հինավուրց քաղաքի ազատագրման  համար։ Այսօր մենք խոնարհվում ենք Արցախի պաշտպանության համար՝ հայ ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմներում զոհված մեր բոլոր նահատակների առաջ։
Հավերժ փառք նրանց։
Խորն է մեր ցավը, անամոքելի են մեր վերքերը: Սակայն գիտենք նաև, որ զուր չէր նրանց զոհաբերությունը, նրանք ընկան իրենց հայրենիքի պաշտպանության համար, նրանք զոհվեցին ազատության համար։ Մենք պարտավոր ենք անմար պահել նրանց հիշատակը ու պարտավոր ենք շարունակել նրանց գործը։ Դավաճանած կլինենք նրանց, եթե այսօր չլծվենք մեր հայրենիքի հզորացման  ու շենացման գործին։ Դավաճանած կլինենք նրանց հիշատակը, եթե չկառուցենք ամուր պետություն, որը կապահովի Արցախի վերածնունդը»:

Pashinyan: We must celebrate the Shushi Liberation Day as it is one of the glorious chapters in Armenia’s modern history
09/05/2021 12:44
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan sent a message on Victory, Shushi Liberation and Artsakh Defense Army Formation Day.
Congratulations on the 76th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War. This is a great holiday that we are justifiably proud of. We have always celebrated it and we will continue to mark this day, since the Armenian people made a huge contribution to the fight against fascism in the 20th century.
We suffered huge losses in that struggle. More than 500 thousand Armenians took part in the devastating war in the armies of the Soviet Union and allied nations, in the ranks of the resistance movement. 300 thousand Armenians fell for the sake of mankind’s victory; 107 were awarded the high title of Hero of the Soviet Union.
All this makes us assert that together with other Soviet nations, the Armenian people played a decisive role in bringing about the Great Victory. We went a long way towards halting the destructive war and saving human civilization from the clutches of fascism.
Our military matured during the Great Patriotic War, reaching unprecedented heights and gaining high professionalism in warfare. In the years following the war, thousands of Armenians went to serve in the Soviet Army; many of them joined the top military brass. We are proud of them; we will always keep their memory alive.
Many of them survived the Soviet Union and formed the backbone of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Defense Army of the Artsakh Republic. They liberated Shushi by merging with the heroic spirit of the modern-day Hayduks. Strong with the fighting spirit and the unwavering determination of the Armenian people, they had a decisive say in the struggle for Artsakh’s freedom.
Unfortunately, Shushi is not with us today. We mourn its captivity, but realize that we must celebrate the Shushi Liberation Day. It is one of the glorious chapters in Armenia’s modern history. It has been of great importance for our people. Liberated Shushi was a bulwark to ensure the security of Artsakh. At the same time, it provided preconditions for state-building efforts in Artsakh, made irreversible the fight for the right of Artsakh-based Armenians to self-determination.
We remember all those who gave their lives for the liberation of Shushi the ancient Armenian city. We bow to the memory of our martyrs who perished in the wars unleashed against the Armenian people.
Eternal glory to them!
Our pain is deep, our wounds are incurable. But we know that their sacrifice was not in vain: they fell for the defense of their homeland; they fell for the sake of freedom.
We must keep their memory alive and we must build on their noble cause. We will betray them if we fail to strengthen and develop our homeland. We will betray their memory if we fail to build a strong state to ensure the revival of Artsakh."