Ձեր ղեկավարին փոխանցեք, որ ԵՊՀ-ն Նիկոլ Փաշինյանի դուքյանը չի. ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահը՝ Վահրամ Դումանյանին
10/05/2021 14:20
ԿԳՄՍ նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը հանդիպել է ԵՊՀ գիտխորհրդի անդամների հետ՝ քննարկելու բուհերում ստեղծված իրավիճակը։
«Դուք այս հաստիքը զբաղեցնում եք շնորհիվ մի քաղաքական թիմի, որը եկավ իշխանության՝ խոստումներ տալով, որ բուհերում ռեկտորները պետք է ընտրվեն 100 տոկոս ուսանողների և դասախոսների համակազմի շնորհիվ։ Հիմա մենք տեսնում ենք բոլորովին այլ պատկեր», - դիմելով Վահրամ Դումանյանին՝ ասաց ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահ Դավիթ Ափոյանը։
«Դուք այս ամեն ինչը քննարկե՞լ եք Ձեր ղեկավարի՝ վարչապետի ժ/պ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, և ի՞նչ արձագանք է տվել նա այս ամենին։ Եթե հետագայում առիթ հանդիսանա, որ ներկա գտնվեք այդ որոշում կայացնողների հետ նույն ժողովի մեջ, փոխանցեք նրան, որ Երևանի պետական համալսարանը Նիկոլ Փաշինյանի դուքյանը չի։ Հենց էդպես փոխանցեք, նրանք կհասկանան, թե ինչ նկատի ունի ԵՊհ ուսանողական խորհրդի նախագահը», - ասաց Դավիթ Ափոյանը։
Հիշեցնենք՝ կառավարությունը որոշում է ընդունել, որով հաստատել է պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների կառավարման խորհուրդների ձևավորման կարգը փոփոխելու վերաբերյալ նախագիծը։ Ըստ այդմ՝ կառավարման խորհուրդների անդամների թիվը 32-ից հասցվել է 20-ի, որից 55%-ին կնշանակի կառավարությունը, 10 տոկոսը՝ ԿԳՄՍՆ-ն, 10 տոկոսը՝ բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, 25 տոկոսն էլ՝ ուսանողական կազմը։
Նշենք նաև, որ կառավարության որոշումը Սահմանադրական դատարանում վիճարկելու է նաև մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։

Давид Апоян: Передайте Вашему руководителю, что ЕГУ – не «отцовский дукян» Никола Пашиняна
И.о. министра образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян встретился с членами ученого совета Ереванского государственного университета (ЕГУ) для обсуждения создавшейся в вузах ситуации.
«Вы занимаете этот пост благодаря политической силе, которая пришла к власти, дав обещание, что ректора в вузах должны  избираться 100% студентами и профессорско-преподавательским составом. Сейчас мы видим совершенно другую картину», - сказал председатель Студенческого совета ЕГУ Давид Апоян, обратившись к Ваграму Думаняну.
«Вы обсуждали все это со своим руководителем, и.о. премьер-министра Николом Пашиняном? Как он отреагировал на все это? Если в дальнейшем у вас будет повод присутствовать на одном и том же собрании с теми, кто принял это решение, передайте ему, что Ереванский государственный университет – не "отцовский дукян" Никола Пашиняна. Передайте именно так, они поймут, что имеет в виду председатель Студенческого совета ЕГУ», - сказал Давид Апоян.
Напомним, правительство приняло решение, которым подтвержден проект о внесении изменений в порядок формирования Советов управления в государственных высших учебных заведениях. Таким образом, число членов советов управления доведено с 32-х до 20-ти, из них 55% будет назначать правительство, 10% – министерство  образования, науки, культуры и спорта, 10% – профессорско-преподавательский состав, 25% – студенческий состав.
Отметим также, что Защитник прав человека Арман Татоян обратится в Конституционный суд для обжалования решения правительства.