Քաբուլում պայթյունների զոհերի թիվը հասել է 85-ի
Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում գտնվող դպրոցի մոտ անցյալ շաբաթ տեղի ունեցած պայթյունների զոհերի թիվը հասել է 85-ի, ավելի քան 150 մարդ վիրավորվել է, հայտնում է Ariana News տեղական հեռուստաալիքը՝ հղում անելով երկրորդ փոխնախագահ Սարվար Դանիշի գրասենյակին:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր 63 զոհի մասին:
ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ մայիսի 8-ին մեքենայի պայթյուն է տեղի ունեցել դպրոցի մոտ, որին հաջորդել է երկու հրթիռային հարված: Պայթյունները տեղի են ունեցել այն ժամանակ, երբ ուսանողները դուրս էին գալիս շենքից, զոհերի մեծ մասը աղջիկներ են:
Արմատական «Թալիբան» շարժումը հերքել է իր մասնակցությունը հարձակմանը: Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Գանին մեղադրել է թալիբներին հարձակման համար և ընդգծել, որ այդպիսով նրանք «մեծացնում են բռնության մասշտաբները և հերթական անգամ ցույց տալիս իրենց անշահախնդրությունը ներկայիս ճգնաժամի խաղաղ լուծման հարցում»:

Число жертв взрывов в Кабуле достигло 85 человек
Число погибших в результате взрывов у школы в столице Афганистана Кабуле в минувшую субботу увеличилось до 85, пострадали более 150 человек, передает местный телеканал Ariana News со ссылкой на офис второго вице-президента Сарвара Даниша.
Ранее сообщалось о 63 погибших.
По данным СМИ, у школы 8 мая сначала взорвался заминированный автомобиль, а затем последовали две ракетные атаки. Взрывы произошли, когда учащиеся покидали здание, большинство жертв - девушки.
Радикальное движение «Талибан» отрицает причастность к нападению. Президент Афганистана Ашраф Гани обвинил в совершении атаки талибов и подчеркнул, что они таким образом «увеличивают масштабы насилия и еще раз демонстрируют свою незаинтересованность в мирном урегулировании нынешнего кризиса». Во вторник в стране объявлен траур по жертвам атаки.