ԱԺ-ի ընդունած ԸՕ փաթեթը հունիսի 20-ի ընտրությունների համար որևէ կանոնի փոփոխություն չի նախատեսում. Համազասպ Դանիելյան
10/05/2021 12:23
Նախորդ շաբաթ ԱԺ-ի կողմից ընդունված Ընտրական օրենսգրքի փաթեթը հունիսի 20-ի ընտրությունների համար որևէ կանոնի փոփոխություն չի նախատեսում, խորհրդարանական ճեպազրույցում ասաց իմքայլական պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը:
«Մեր փաթեթում ավելի ազատականացրել էինք կոալիցիաների կազմման կարգավորումը, որը էապես կավելացներ կոալիցիաներ կազմելու հնարավորությունը: Իսկ գործող նորմը նախատեսում է 6 օր կոալիցիա կազմելու համար: Եթե որևէ ուժ խորհրդարանում չունենա տեղերի առնվազն 54 տոկոսը և 6 օրվա ընթացքում հնարավոր չլինի առավելագույնը 3 ուժի միջև կոալիցիա կազմել, որը կունենա տեղերի 54 տոկոսը, ապա Հայաստանում տեղի կունենա ընտրությունների երկրորդ փուլ», - նշեց պատգամավորը:

Принятый парламентом пакет поправок в Избирательный кодекс не распространятся на внеочередные выборы 20 июня
10/05/2021 13:04
Принятый на прошлой неделе парламентом пакет поправок в Избирательный кодекс не предусматривает изменения какого-то правила на внеочередных выборах 20 июня, заявил сегодня на брифинге депутат фракции «Мой шаг» Амазасп Даниелян.
«В нашем пакете мы либерализировали регулирование, которое касается порядка формирования политических коалиций, что значительно увеличит возможность их формирования. А действующая норма предусматривает 6 дней для формирования коалиции. Если у какой-либо силы не будет в парламенте как минимум 54% мандатов и в течение 6 дней как минимум между тремя силами не удастся сформировать коалицию, которая будет иметь 54%, то в Армении состоится второй этап выборов», - отметил депутат.