Իսրայելական բանակը հայտնել է ՀԱՄԱՍ-ի հետախուզության առանցքային դեմքերի ոչնչացման մասին
Իսրայելական կործանիչների հարձակման ընթացքում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման հետախուզական համակարգի առանցքային դեմքեր են ոչնչացվել, հայտնում է իսրայելական բանակը (ՑԱԽԱԼ) Twitter-ի իր էջում:
«ՑԱԽԱԼ-ի և Անվտանգության ընդհանուր ծառայության համատեղ գործողության ընթացքում ոչնչացվել են ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական հետախուզական համակարգի առանցքային դեմքեր», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Իսրայելական բանակը մանրամասնում է, որ խոսքն արմատական շարժման ռազմական հետախուզության վարչության պետ Հասան Քաոջիի և նրա տեղակալի, հակահետախուզության վարչության պետ Վալի Իսեյի մասին է:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման «Իզզադդին ալ-Քասամ բրիգադները» մարտական թևն ավելի քան 200 հրթիռ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ:
Երկուշաբթի երեկոյան Գազայի հատվածի սահմաններին սկսվել է վերջին տարիների ամենախոշոր սրացումը: Հաջորդ առավոտյան Պաշտպանության բանակը հայտնել է, որ Գազայի հատվածից ավելի քան 200 հրթիռ է արձակվել դեպի Իսրայել:
Ի պատասխան իսրայելական զինուժը խոցել է պաղեստինյան 130 ռազմական թիրախ՝ վերացնելով Գազան վերահսկող ՀԱՄԱՍ խմբավորման մարտական ստորաբաժանումների մոտ 15 անդամների:

Армия Израиля сообщила о ликвидации ключевых фигур разведки ХАМАС
В ходе атаки израильских истребителей были ликвидированы ключевые лица разведывательной системы палестинского радикального движения ХАМАС, сообщает армия Израиля (ЦАХАЛ) на своей странице в социальной сети Twitter.
«В ходе совместной операции ЦАХАЛ и Службы общей безопасности <...> были ликвидированы ключевые лица системы военной разведки ХАМАС», – указано в сообщении.
Израильская армия поясняет, что речь идет о главе управления военной разведки радикального движения Хассане Каоджи и его заместителе, начальнике управления контрразведки Вали Иссе.
Ранее сообщалось, что боевое крыло палестинского радикального движения ХАМАС «Бригады Иззэддина аль-Кассама» выпустило более 200 ракет по Израилю.
Вечером в понедельник, 10 мая, на границах сектора Газа началась крупнейшая за последние годы эскалация. Утром следующего дня Армия обороны сообщила, что по территории Израиля из сектора Газа было выпущено более 200 ракет.
В ответ на это израильские военные поразили 130 палестинских военных целей, ликвидировав порядка 15 членов боевых подразделений контролирующей Газу группировки ХАМАС, а также запрещенного в России «Исламского джихада» (организация запрещена в России).
Армия Израиля призвала 5 тысяч резервистов для укрепления различных подразделений во время проводимой операции против палестинских исламистов «Стражи Стены».