Գերմանիան կչեղարկի կարանտինը կորոնավիրուսի դեմ լիարժեք պատվաստվածների համար
Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը հավանություն է տվել կարանտինային ռեժիմի չեղարկմանը՝ երկիր ժամանող օտարերկրացիների և Գերմանիայի այն քաղաքացիների համար, որոնք ավարտել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների ամբողջական կուրսը, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով կառավարության աղբյուրը:
Ըստ նրա՝ այն անձինք, որոնք ապաքինվել են COVID-19-ից, ունեն հակամարմինների բացասական թեստ, ինչպես նաև ավարտել են պատվաստումների ամբողջական կուրսը գրանցված Եվրոպական դեղերի գործակալությունից մեկում (EMA), կկարողանան կարանտին չանցնել:
Այս ցուցակում կան պատվաստանյութեր Pfizer-ից, AstraZeneca-ից, Moderna-ից և Johnson & Johnson-ից:
Կարանտին չանցնելու իրավունքը հնարավորություն չի տալիս այցելել այն տարածքներ, որտեղ կորոնավիրուսի մուտացիաների մեծ ռիսկ կա:

Германия отменит карантин для полностью привитых от коронавируса
Федеральное правительство Германии одобрило отмену карантинного режима для прибывающих в страну иностранцев и германских граждан, которые прошли полный курс вакцинации от коронавируса, сообщает Reuters со ссылкой на источник в правительстве.
По его словам, правом не проходить карантин смогут воспользоваться переболевшие COVID-19, имеющие отрицательный тест на антитела, а также прошедшие полный курс вакцинации одной из зарегистрированных Европейским агентством по лекарственным средствам (EMA).
В этот список входят вакцины от Pfizer, AstraZeneca, Moderna и Johnson & Johnson.
Также уточняется, что право не проходить карантин не дает возможности посещать зоны, где существует высокий риск появления мутаций коронавируса.