Երկրի անվտանգությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունը սակարկելի չեն. ցանկացած ոտնձգություն պետք է արժանանա կտրուկ հակազդեցության. Նախագահ
Սյունիքում ստեղծված իրավիճակը Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը գնահատում է չափազանց մտահոգիչ և կարևոր է համարում շուտափույթ հանգուցալուծումը, ասված է նախագահի աշխատակազմի տարածած հայտարարության մեջ։
«Հրատապ և անհետաձգելի է անհրաժեշտ բոլոր միջոցների ձեռնարկումը՝ անվերապահորեն պաշտպանելու Հայաստանի Հանրապետության, ՀՀ քաղաքացու շահերը և անվտանգությունը:
Նախագահը և նախագահի աշխատակազմը մշտական կապի մեջ են պետական համապատասխան մարմինների հետ: Տեղեկատվություն է ստացվում նաև անմիջապես Սյունիքի մարզից:
Նախագահի դիրքորոշումն է, որ երկրի անվտանգությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունը սակարկելի չեն, դրանց նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն դատապարտելի է և պետք է արժանանա հստակ ու կտրուկ հակազդեցության, ինչպես նաև միջազգային արձագանքի: Իրավիճակի հետագա սրման, տարածաշրջանի առանց այն էլ զգայուն իրադրության խաթարման ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը», - նշված է հայտարարության մեջ։

Любое посягательство в отношении границ Армении должно удостоиться жесткого противодействия – президент
Создавшуюся в Сюнике ситуацию президент Армении Армен Саркисян оценивает как вызывающую чрезвычайное беспокойство и считает важным её скорейшее разрешение.
В администрации президента заявили, что срочно и неотложно принятие всех необходимых мер для безусловной защиты интересов и безопасности Республики Армения и граждан Армении
«Президент и аппарат президента постоянно находятся на связи с соответствующими государственными органами. Поступает информация также непосредственно из Сюникского марза. Позиция президента состоит в том, что безопасность страны и неприкосновенность границ не являются предметом торга, любое посягательство в их отношении предосудительно и должно удостоиться чёткого и жесткого противодействия, а также международной реакции. Всю ответственность за дальнейшее обострение ситуации, подрыв и без того хрупкого положения в регионе несёт азербайджанская сторона», - отметили в администрации.