Երկրի անվտանգությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունը սակարկելի չեն. ցանկացած ոտնձգություն պետք է արժանանա կտրուկ հակազդեցության. Նախագահ
Սյունիքում ստեղծված իրավիճակը Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը գնահատում է չափազանց մտահոգիչ և կարևոր է համարում շուտափույթ հանգուցալուծումը, ասված է նախագահի աշխատակազմի տարածած հայտարարության մեջ։
«Հրատապ և անհետաձգելի է անհրաժեշտ բոլոր միջոցների ձեռնարկումը՝ անվերապահորեն պաշտպանելու Հայաստանի Հանրապետության, ՀՀ քաղաքացու շահերը և անվտանգությունը:
Նախագահը և նախագահի աշխատակազմը մշտական կապի մեջ են պետական համապատասխան մարմինների հետ: Տեղեկատվություն է ստացվում նաև անմիջապես Սյունիքի մարզից:
Նախագահի դիրքորոշումն է, որ երկրի անվտանգությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունը սակարկելի չեն, դրանց նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն դատապարտելի է և պետք է արժանանա հստակ ու կտրուկ հակազդեցության, ինչպես նաև միջազգային արձագանքի: Իրավիճակի հետագա սրման, տարածաշրջանի առանց այն էլ զգայուն իրադրության խաթարման ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը», - նշված է հայտարարության մեջ։

Any encroachment on Armenia’s borders and security should receive clear and strong counteract – Armenia president
13/05/2021 18:45
Armenia’s president Armen Sarkissian referred to the situation in Armenia’s Syunik province describing it as extremely worrying and stressing the importance of the expedient settlement.
“It is urgent to undertake all the necessary measures to unconditionally defend the interests and security of the Republic of Armenia and RA citizens,” the statement issued by president’s press service reads.
“The president’s position is that the country’s security and the inviolability of the borders are not  bargaining chip and any encroachment on them is condemnable and must receive clear and strong counteract as well as international response. The whole responsibility of the further escalation of the situation and undermining of already fragile situation in the region lays on Azerbaijani side,” the statement says.