Ադրբեջանական զինված ուժերը հերթական սադրանքն են իրականացրել՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում. ՊՆ
Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում, հայտնում են ՊՆ-ից։
Երկու դեպքում էլ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում առաջխաղացումը կասեցվել է, ադրբեջանական կողմին պահանջ է ներկայացվել տարածքն անհապաղ լքելու և իրենց ելման դիրքեր վերադառնալու վերաբերյալ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որպես բացահայտ սադրանք է որակում Ադրբեջանի կողմից մայիսի 12-ից ձեռնարկված այս գործողությունները և, անկանխատեսելի զարգացումներից խուսափելու համար, այդ երկրի զինված ուժերից պահանջում անհապաղ վերադառնալ ելման դիրքեր և ձեռնպահ մնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններից։

Azeri armed forces attempt to advance in Vardenis and Sisian border sectors - Armenia MOD
On May 13 Azerbaijani armed forces again reasoning “border adjustment” carried out regular provocation against the sovereign territory of Armenia, trying to ensure advancing of positions in the border sectors of Vardenis and Sisian, Armenia’s Ministry of Defense said in a statement.
In both cases the advance of the Azeri forces was stopped as a result of the actions of Armenian Armed Forces. The Azerbaijani side was demanded to immediately leave the territory and return to starting positions.
Armenia’s MOD qualifies the May 12 actions of Azerbaijan as provocation as well. To avoid the unpredictable developments the Ministry demands that the armed forces of that country immediately return to starting positions and refrain from encroachments on sovereign territory of Armenia.