Ադրբեջանական զինված ուժերը հերթական սադրանքն են իրականացրել՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում. ՊՆ
Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում, հայտնում են ՊՆ-ից։
Երկու դեպքում էլ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում առաջխաղացումը կասեցվել է, ադրբեջանական կողմին պահանջ է ներկայացվել տարածքն անհապաղ լքելու և իրենց ելման դիրքեր վերադառնալու վերաբերյալ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որպես բացահայտ սադրանք է որակում Ադրբեջանի կողմից մայիսի 12-ից ձեռնարկված այս գործողությունները և, անկանխատեսելի զարգացումներից խուսափելու համար, այդ երկրի զինված ուժերից պահանջում անհապաղ վերադառնալ ելման դիրքեր և ձեռնպահ մնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններից։

ВС Азербайджана попытались продвинуться вглубь территории Армении на участке Вардениса и Сисиана
ВС Азербайджана 13 мая вновь под обоснованием «уточнения границ» осуществили очередную провокацию в отношении суверенной территории Республики Армения, пытаясь обеспечить продвижение позиций на приграничных участках Вардениса и Сисиана.
Как сообщает Минобороны Армении, обе попытки были пресечены, азербайджанской стороне предъявлено требование незамедлительно покинуть территорию и занять исходные позиции.
«Оцениваем как открытую провокацию начатые с 12 мая эти действия Азербайджана. Во избежание непредсказуемых развитий требуем от ВС этой страны вернуться на исходные позиции и отказаться от посягательств в отношении суверенной территории Армении», - говорится в сообщении Минобороны.