Արա Այվազյանը Ստանիսլավ Զասի հետ հեռախոսազրույցում անթույլատրելի է համարել ՀԱՊԿ անդամ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգության փորձը
13/05/2021 18:58
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը գլխավոր քարտուղար Զասին ներկայացրեց մայիսի 12-ից Հայաստանի պետական սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Արա Այվազյանը անթույլատրելի համարեց ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգության փորձը՝ նշելով, որ դա լուրջ սպառնալիք է նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին նմանօրինակ իրավիճակներում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի դրույթների և ՀԱՊԿ կանոնադրությամբ նախատեսված գործիքակազմի կիրառման շուրջ:

Ара Айвазян назвал недопустимым попытку посягательства со стороны Азербайджана на суверенную территорию страны-члена ОДКБ
13/05/2021 19:55
Исполняющего обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян 13 мая провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.
Исполняющий обязанности министра Ара Айвазян представил генсеку Станиславу Засю ситуацию, созданную 12 мая в результате недавнего инцидента на государственной границе Армении. Ара Айвазян назвал недопустимым попытку посягательства со стороны Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения, страны-члена ОДКБ, отметив, что это также является серьезной угрозой региональной безопасности и стабильности.
Собеседники обменялись мнениями по применению в подобных ситуациях положений Договора о коллективной безопасности и инструментов, предусмотренных Уставом ОДКБ.