Լավրովը Բայրամովի հետ քննարկել է Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի սրումը
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը և Ջեյհուն Բայրամովը հեռախոսով քննարկել են ադրբեջանահայկական սահմանին տիրող իրավիճակի սրումը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
«Ռուսական կողմից ադրբեջանահայկական սահմանին իրավիճակի սրման հետ կապված, ինչպես և ավելի վաղ Սերգեյ Լավրովի և Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցի ընթացքում, հաստատվել է հրադադարի ռեժիմին խստորեն պահպանման, նաև 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հայտարարությունների խստիվ կատարման անհրաժեշտությունը»,- ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ:
Զրույցի ընթացքում կողմերը նշել են նաև բոլոր նման միջադեպերի բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական   մեթոդներով լուծման կարևորությունը:

Лавров обсудил с Байрамовым обострение ситуации на границе Азербайджана и Армении
Министры иностранных дел России и Азербайджана Сергей Лавров и Джейхун Байрамов обсудили по телефону обострение ситуации на азербайджано-армянской границе, сообщил МИД РФ.
«В связи с обострением ситуации на азербайджано-армянской границе с российской стороны, как и ранее в ходе телефонного разговора Сергея Лаврова с министром иностранных дел Армении Арой Айвазяном, была подтверждена необходимость строгого соблюдения режима прекращения огня, а также неукоснительного выполнения других положений заявлений лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года», - говорится в сообщении ведомства.
В ходе разговора стороны также отметили важность решения всех подобных инцидентов исключительно политико-дипломатическими методами.