Սև լիճն այս պահին գտնվում է ադրբեջանական կողմի տիրապետության տակ, բանակցությունները երեկ արդյունք չեն տվել. Գորիսի փոխքաղաքապետ
13/05/2021 10:54
Այս պահին Սյունիքում թշնամու հետ բանակցությունները շարունակվում են, լրագրողների հետ զրույցում ասել է Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանը։
«Երեկվա բանակցությունները շոշափելի արդյունք չեն տվել, այս պահին, կարելի է ասել, նույն վիճակն է։ 3-3.5 կմ ներխուժել են ՀՀ պետական սահման։ Բանակցող կողմն 1-ին բանակային կորպուսն է՝ սահմանապահ զորքերի հետ միասին։ Հույս ունենք, որ դիվանագիտական ճանապարհով հնարավոր կլինի լուծել հարցը», - ասաց Հովսեփյանը։
Նա նշեց, թե 6 ամիս է՝ բարձրաձայնում են, որ Սև լճում խնդիր կա։
«Սև լիճն այս պահին գտնվում է ադրբեջանական կողմի տիրապետության տակ։ Մենք պատրաստ ենք ցանկացած տեսակի փոփոխությունների, սա մեր տունն է, և չեմ կարծում, որ ինչ-որ բան կարող է սյունեցուն հետ կանգնեցնել ճիշտ ճանապարհից։ Մենք այդ ճիշտ ճանապարհով գնալու ենք մինչև վերջ և պատրաստ ենք ցանկացած զարգացման», - ասաց փոխքաղաքապետը։

Negotiations with the adversary continue in Syunik, deputy mayor of Goris Menua Hovsepyan told the reporters today.
“Yesterday’s negotiations did not give noticeable results. As of the moment, we can say that the situation is the same. They have penetrated into Armenian state border by 3-3,5 kilometers…We hope the issue will be possible to settle in diplomatic way,” Hovsepyan said.
He said they have been voicing about the issue in Black Lake area for 6 months.
“The Black Lake is currently under control of the Azerbaijani side. We are ready for each kind of changes, this is our home, and I don’t think anything may stop people of Syunik from the right path. We will follow this right way till the end and are ready for any development,” the deputy mayor said.