Սև լիճն այս պահին գտնվում է ադրբեջանական կողմի տիրապետության տակ, բանակցությունները երեկ արդյունք չեն տվել. Գորիսի փոխքաղաքապետ
13/05/2021 10:54
Այս պահին Սյունիքում թշնամու հետ բանակցությունները շարունակվում են, լրագրողների հետ զրույցում ասել է Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանը։
«Երեկվա բանակցությունները շոշափելի արդյունք չեն տվել, այս պահին, կարելի է ասել, նույն վիճակն է։ 3-3.5 կմ ներխուժել են ՀՀ պետական սահման։ Բանակցող կողմն 1-ին բանակային կորպուսն է՝ սահմանապահ զորքերի հետ միասին։ Հույս ունենք, որ դիվանագիտական ճանապարհով հնարավոր կլինի լուծել հարցը», - ասաց Հովսեփյանը։
Նա նշեց, թե 6 ամիս է՝ բարձրաձայնում են, որ Սև լճում խնդիր կա։
«Սև լիճն այս պահին գտնվում է ադրբեջանական կողմի տիրապետության տակ։ Մենք պատրաստ ենք ցանկացած տեսակի փոփոխությունների, սա մեր տունն է, և չեմ կարծում, որ ինչ-որ բան կարող է սյունեցուն հետ կանգնեցնել ճիշտ ճանապարհից։ Մենք այդ ճիշտ ճանապարհով գնալու ենք մինչև վերջ և պատրաստ ենք ցանկացած զարգացման», - ասաց փոխքաղաքապետը։

Черное озеро находится сейчас под контролем азербайджанской стороны, переговоры не дали результатов – вице-мэр Гориса
13/05/2021 11:24
На данный момент в Сюнике продолжаются переговоры с врагом, заявил в беседе с журналистами вице-мэр Гориса Менуа Овсепян.
«Вчерашние переговоры не дали ощутимого результата и можно сказать, что пока ситуация остается прежней. Противник перешел государственную границу и продвинулся вперед на 3-3.5 три километра. Переговоры ведет 1-й армейский корпус вместе пограничными войсками. Мы надеемся, что вопрос удастся решить дипломатическим путем», - сказал Менуа Овсепян.
Он отметил, что они уже 6 месяцев говорят о том, что на участке Черного озера есть проблемы.
«Сейчас Черное озеро находится под контролем азербайджанской стороны. Мы готовы к любым развитиям, это наш дом и, на мой взгляд, ничто не может заставить сюникцев свернуть с верного пути. Мы до конца будем идти этим верным путем и готовы к любому развитию», - сказал он.