Փաշինյանը Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում օգնություն չի խնդրել Սյունիքի մարզում տիրող իրավիճակի հետ կապված. Պեսկով
14/05/2021 14:05
Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում օգնություն չի խնդրել Սյունիքի մարզում տիրող իրավիճակի հետ կապված: Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հայտնում է «Интерфакс»-ը:
Հարցին, թե Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարը հեռախոսազրույցի ընթացքում օգնություն խնդրե՞լ է, և արդյոք խոսքը Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմական համագործակցության ընդլայնման մասին էր, Պեսկովն ասել է.
«Ո՛չ, Փաշինյանը օգնություն չի խնդրել»:
«Նա ծայրաստիճան անհանգստություն է հայտնել սահմանին տիրող իրավիճակի կապակցությամբ, և այդ մտահոգությունը կիսել է նաև նախագահ Պուտինը, որն ընդգծել է եռակողմ համաձայնագրի բոլոր դրույթների կատարման անհրաժեշտությունը, առաջին հերթին՝ հրադադարի ռեժիմի դրույթը», - ասել է Պեսկովը:

Пашинян во время телефонного разговора с Путиным не просил о помощи в связи с ситуацией в Сюникской области - Песков
14/05/2021 13:58
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян во время телефонного разговора с президентом РФ Владимиром Путиным не просил о помощи в связи с ситуацией в Сюникской области, заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. Об этом сообщает «Интерфакс».
На вопрос просил ли и.о. премьера Армении о помощи в ходе телефонного разговора и шла ли речь о расширении военного сотрудничества с РФ, Песков сказал: «Нет, о помощи Пашинян не просил».
«Он выразил крайнюю обеспокоенность ситуацией на границе, и эта обеспокоенность была разделена президентом Путиным, который особо отметил необходимость выполнения всех положений трехсторонней договоренности, прежде всего положения о прекращении огня», - сказал Песков.