Հուսով ենք, որ բանակցային ամբողջ գործընթացը կավարտվի հայկական կողմի պահանջի անխտիր կատարմամբ. Արմեն Խաչատրյան
14/05/2021 14:59
Հուսով ենք, որ բանակցային ամբողջ գործընթացը կավարտվի հայկական կողմի պահանջի անխտիր կատարմամբ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց իմքայլական սյունեցի պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը։
«ՀՀ ՊՆ Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալը, կորպուսի հրամանատարներ են մասնակցում բանակցություններին, ռուսական և ադրբեջանական կողմերից ներկայացուցիչներ», - ասաց Արմեն Խաչատրյանը։
Նա նշեց, որ բանակցությունները միայն Սև լճի վերաբերյալ չեն, այլ ընդհանուր այն վայրերի, որտեղ ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչները մուտք են գործել։
Խաչատրյանն ասաց, թե չեզոք գոտին շատ արդյունավետ միջոց է հակամարտող կողմերի միջև հրադադարը պահպանելու համար, սակայն, նրա խոսքով, չեզոք գոտին չպետք է լինի միայն ՀՀ հողերի հաշվին։
«Եթե ստեղծվի չեզոք՝ անվտանգության գոտի, դա պետք է իրականացվի նաև Ադրբեջանի տարածքի հաշվին», - ասաց Արմեն Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ իմքայլական պատգամավորը խորհրդարանում հայտարարում էր, թե պատերազմից հետո Սյունիքն անվտանգ է.
«Իհարկե, անվտանգ է Սյունիքը, ի՞նչ է եղել Սյունիքում, հակառակորդի կողմից ինչ-որ մեկին վնաս հասցվե՞լ է»։

Надеемся, что переговорный процесс закончится выполнением требования армянской стороны – Армен Хачатрян
14/05/2021 15:32
Надеемся, что весь переговорный процесс закончится выполнением требования армянской стороны, заявил в беседе с журналистами депутат фракции «Мой шаг» Армен Хачатрян.
«В переговорах участвуют заместитель начальника Генштаба ВС Армении, командиры корпуса, представители российской и азербайджанской сторон», - сказал депутат.
Он отметил, что переговоры ведутся не только вокруг Черного озера, но и тех участков, где военнослужащие азербайджанских вооруженных сил пресекли границу.
Армен Хачатрян сказал, что нейтральная зона является хорошим средством для соблюдения режима прекращения огня между конфликтующими сторонами. Однако, по его словам, нейтральная зона не должна создаваться только за счет территорий Республики Армения.
«Если будет создана нейтральная зона безопасности, то она должна формироваться также за счет территорий Азербайджана», - сказал Армен Хачатрян.
Напомним, ранее депутат фракции «Мой шаг» заявил в парламенте, что после войны в Сюнике нет проблем с безопасностью.
«Конечно, Сюник безопасен. А что происходит в Сюнике? Что произошло за все это время в Сюнике? Разве после войны кто-то в Сюнике пострадал? Разве противник причинил кому-то вред?» - сказал Армен Хачатрян.