«Կանաչ քառակուսի». Ինչպիսին է Հայաստանի էներգետիկայի ապագան
Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությունը և մթնոլորտ CO2- ի արտանետումները կրճատելու կլիմայական պարտավորությունների կատարումը հնարավոր է ապահովել էներգիայի արտադրության մաքուր աղբյուրների մասնաբաժնի ավելացման շնորհիվ: Այս և այլ արդիական հարցեր քննարկվեցին Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցած «Հայաստանի կանաչ քառակուսին» Clean Energy Talk միջոցառման շրջանակներում: Քննարկումը կազմակերպվել էր Ռոսատոմ Պետկորպորացիայի կողմից `ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և Երևանում գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի հետ համատեղ:
Կանաչ քառակուսի» կոնցեպտը ենթադրում է էներգետիկայի զարգացում, որը հիմնված է քամու, ջրի, արևի և ատոմի էներգիայի օգտագործմամբ էլեկտրաէներգիայի արտադրության վրա, որի դեպքում ջերմոցային գազերի արտանետումները հավասար են զրոյի: Մաքուր սերնդի աղբյուրներին հետևողական և ողջամիտ անցումը թույլ կտա Հայաստանին կազմել իր իդեալական «կանաչ քառակուսին: Եվ այդ նպատակներն արդեն դրված են մինչև 2040 թվականը Հայաստանի էներգետիկ նոր ռազմավարական ծրագրում:
«Հայաստանում էներգետիկայի զարգացման հիմնական գերակայությունները՝ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների (ՌԷՍ) և միջուկային բաղադրիչի մասնաբաժնի ավելացումն է: Նախատեսվում է մինչև 2030 թվականը կառուցել 55 ՄՎտ հզորությամբ «Մասրիկ» արևային էլեկտրակայան, 400 ՄՎտ հզորությամբ «Այգ-1» և «Այգ-2»կայաններ, 5 այլ միջին չափի արևային կայաններ` 120 ՄՎտ հզորությամբ, 325 ՄՎտ հզորությամբ փոքր արևային էլեկտրակայաններ և 100 ՄՎտ հզորությամբ ավտոնոմ կայաններ: Իսկ մինչև 2040 թվականը ՝ 500 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ հողմային էլեկտրակայանների կառուցում՝ մրցակցային սակագնային առաջարկների առկայության դեպքում: Նաև, մինչև 2023 թվականը նախատեսվում է կառուցել 50 ՄՎտ հզորությամբ փոքր հիդրոէլեկտրակայաններ արդեն իսկ տրված լիցենզիաների շրջանակներում», - ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության էներգետիկայի վարչության պետ Տիգրան Մելքոնյանը:
Այս պահին Հայաստանում գեներացման հիմնական աղբյուրը շարունակում է մնալ Հայկական ԱԷԿ-ը: Միջուկային էներգիայի մասնաբաժինը երկրի էներգետիկ հաշվեկշռում կազմում է շուրջ 40 տոկոս և համակարգի կայունության համար կարևոր և անհրաժեշտ բաղադրիչ է: Ակնկալվում է նաև, որ ատոմակայանի աշխատանքը երկարաձգվելու է 2026 թվականից հետո, իսկ ապագայում՝ նոր ատոմակայան կկառուցվի:
«Համաշխարհային միտումները ցույց են տալիս, որ ավելի ու ավելի շատ երկրներ են ընտրում ատոմային էներգիան: Ատոմակայանները ներկայում ապահովում են ամբողջ աշխարհում ցածր ածխածնային էներգիայի շուրջ 30%-ը. 443 ռեակտորներ շահագործվում են 32 երկրներում: Եվրոպական հանձնաժողովը միջուկային էներգիան ներառել է էկոլոգիապես մաքուր սերնդի տեսակների պաշտոնական ռեգիստրում: Այսօր կարևոր է նաև հաշվի առնել, որ էներգիայի պահանջարկը կաճի, և միայն ատոմակայանները կկարողանան բավարարել էլեկտրաէներգիայի աճող պահանջարկը ՝ առանց շրջակա միջավայրին վնաս պատճառելու», - ասաց Յուրի Սվիրիդենկոն ՝ կյանքի երկարացման նախագծի ղեկավարը: հայկական ԱԷԿ-ի ռուսական կողմից:
Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների և միջուկային էներգիայի զարգացումը կօգնի նվազեցնել մթնոլորտ ածխաթթու գազի արտանետումները և Հայաստանը դարձնել առաջատար այս ցուցանիշով:

«Зеленый квадрат»: как выглядит будущее энергетики Армении
Энергетическую безопасность и выполнение климатических обязательств по сокращению выбросов СО2 в атмосферу Армении можно обеспечить за счет увеличения доли чистых источников генерации энергии. Этот и другие актуальные вопросы обсудили в рамках мероприятия Clean Energy Talk «Зеленый квадрат Армении», который прошел в Ереванском государственном университете. Дискуссия была организована Госкорпорацией «Росатом» при сотрудничестве с Министерством территориального управления и инфраструктур Республики Армения и Российским центром науки и культуры в г. Ереван.
Концепция «зеленого квадрата» предполагает развитие энергетики на основе генерации электричества с помощью энергии ветра, воды, солнца и атома, при которой выбросы парниковых газов равны нулю. Последовательный и разумный переход на чистые источники генерации позволит Армении сформировать свой идеальный «зеленый квадрат». И эти цели уже поставлены в новой стратегической программе энергетики Армении до 2040 года.
«Основными приоритетами развития энергетики Армении является увеличение доли возобновляемых источников энергии (ВИЭ) и атомной составляющей. «Планируется до 2030 года строительство солнечной электростанции Масрик мощностью 55 МВт, станции Айг-1 и Айг-2 мощностью 400 МВт, 5 других средних солнечных станций мощностью 120 МВт, малых солнечных электростанций мощностью 325 МВт и автономных станций мощностью 100 МВт. И до 2040 года - строительство ветряных электростанций общей мощностью 500 МВт при наличии конкурентных тарифных предложений. Также до 2023 года планируется дополнительно построить малые ГЭС мощностью 50 МВт в рамках уже выданных лицензий», - заявил Тигран Мелконян, начальник Управления энергетики Министерства территориального управления и инфраструктур Армении.
Источником базовой генерации в Армении на данный момент остаётся Армянская АЭС. Доля атомной энергетики в энергобалансе страны составляет около 40 процентов и является важным и необходимым компонентом для устойчивости системы. Также предполагается продление работы АЭС после 2026 года и в дальнейшем строительство новой станции.
«Мировые тенденции показывают, что все больше стран выбирают атомную энергетику. АЭС на текущий момент обеспечивают около 30% всей низкоуглеродной энергии в мире - в 32 странах эксплуатируется 443 реактора. Европейская комиссия включила атомную энергетику в официальный реестр экологически чистых видов генерации. Сегодня ещё важно учитывать, что потребность в энергии будет расти и только атомные станции в состоянии удовлетворить растущий спрос на электроэнергию без вреда для экологии», - отметил руководитель проекта по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС с российской стороны Юрий Свириденко.
Развитие возобновляемых источников энергии и атомной энергетики поможет снизить выбросы углекислого газа в атмосферу и вывести Армению в лидеры по данному показателю.