Բարձր ենք գնահատում մեր միջազգային գործընկերների կոչերն ուղղված Ադրբեջանին. Աննա Նաղդալյան
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանությամբ է հանդես եկել Հայաստանի սահմանամերձ մարզերում իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային արձագանքի առնչությամբ:
«Մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք, որ ադրբեջանական կողմը ներխուժել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր միջազգային գործընկերների կոչերն ուղղված Ադրբեջանին՝ անհապաղ դուրս բերելու իր զինված ստորաբաժանումները ՀՀ տարածքից:
ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հուսով է, որ ադրբեջանական կողմը կանսա այդ կոչերին և չի գնա իրադրության հետագա լարման:
Հայաստանի Հանրապետությունը վճռական է բոլոր միջոցները ձեռնարկել՝ ապահովելու իր տարածքային ամբողջականությունը, ինչի մասին տեղեկացրել է նաև իր գործընկերներին տարբեր հարթակներում»:

Armenia determined to take every measure to ensure its territorial integrity - Armenia MFA
We highly appreciate the calls of our international partners addressed to Azerbaijan to immediately withdraw its armed units from the territory of Armenia, Armenia's MFA said in a statement on Saturday.
"We would like to once again emphasize that the Azerbaijani side made an incursion in the sovereign territory of Armenia. We highly appreciate the calls of our international partners addressed to Azerbaijan to immediately withdraw its armed units from the territory of Armenia.
The Foreign Ministry of Armenia is hopeful that the Azerbaijani side will abide by these calls and will not further escalate the situation.
The Republic of Armenia is determined to take every measure to ensure its territorial integrity, of which we have informed our partners on different platforms," MFA spokesperson noted.