Բանակցությունները ադրբեջանցիների հետ կշարունակվեն մայիսի 16-ին, ժամը 14։00-ին
Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածներում ադրբեջանական զինուժի ձեռնարկած սադրիչ գործողություններից հետո ստեղծված իրադրության հանգուցալուծման ուղղությամբ մայիսի 12-ից մեկնարկած բանակցությունները շարունակվել են նաև այսօր։
ՀՀ ՊՆ-ն հայտնում է, որ հայկական կողմը ադրբեջանական ԶՈՒ ներկայացուցիչներին ևս մեկ անգամ ներկայացրել է իր հստակ պահանջը՝ իրադրության հետագա սրման և անկանխատեսելի հետևանքներից խուսափելու համար, առանց որևէ նախապայմանի, հեռանալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքներից և վերադառնալ իրենց ելման դիրքեր։
Քննարկումների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բանակցությունները շարունակել վաղը, մայիսի 16-ին, ժամը 14։00-ին։
Բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինվորականները փորձել էին դիրքերի առաջխաղացման գործողություններ իրականացնել, այսօր իրադրության փոփոխություն չի արձանագրվել։
Հիշեցնենք, որ երեկ, հայկական ստորաբաժանումների գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական ԶՈՒ ներկայացուցիչները ստիպված են եղել հեռանալ որոշ տարածքներից։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարևորում են իրադրության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, այդուհանդերձ, ևս մեկ անգամ հայտարարում, որ ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են։

Negotiations with Azeri forces to continue tomorrow
No changes have been recorded in the situation created in Armenia’s Gegharkunik and Syunik provinces since the launch of negotiations on May 12 after the Azeri soldiers crossed Armenia's state border and advanced up to 3,5 kilometers into Armenia's sovereign territory.
The Armenian side today as well presented its clear demand to the representatives of the Azerbaijani armed forces to leave the sovereign territory of the Republic of Armenia and return to their starting positions without any preconditions to avoid future escalation and unpredictable consequences.
As a result of discussions an arrangement has been achieved to continue the negotiations on May 16 at 2pm.
Yesterday Azeri soldiers left some parts of Armenia’s territory as a result of actions of Armenian subdivisions but some are still in the country’s territory.