Եթե բանակն իր վրա չվերցնի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու պարտականությունը, ապա պարտավոր ենք նախաձեռնել աշխարհազորայինների հավաքագրման գործընթաց. Հայրենիքի փրկության շարժում
Արդեն մի քանի օր է՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են օկուպացված պահել ռազմավարական նշանակության տարածքներ ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում:
Հայաստանի իշխանությունները ոչ միայն ի զորու չեն եղել կանխել մեր տարածքների զավթումը թշնամու կողմից, այլև մինչ այս պահը չեն կարողացել մեր տարածքներն ազատել ադրբեջանական զինուժից: Այդ մասին ասված է Հայրենիքի փրկության շարժման խորհրդի հայտարարության մեջ:
«Այս ամենը 2020 թ. նոյեմբերի 10-ի կապիտուլյացիայի շարունակությունն է: Կապիտուլյացիոն փաստաթղթի ստորագրումից և դրա իրագործումն ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո Հայաստանի իշխանությունները, խախտելով մեզ համար անընդունելի նույնիսկ այդ փաստաթուղթը, շարունակեցին զիջել նոր տարածքներ:
Դուրս հանելով ՀՀ Զինված ուժերը Զանգելանից և Որոտանից (Կուբաթլու)՝ Հայաստանի իշխանությունները Ադրբեջանի հետ սկսեցին սահմանները գծել GPS-ով՝ ի վնաս մեզ:
Հետագայում պարզվեց, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կան ստորագրված նաև գաղտնի փաստաթղթեր, որոնցից մեկը պատահաբար բացահայտվեց 2020 թ. դեկտեմբերին: Այժմ, ըստ հավաստի տեղեկությունների, կան այլ փաստաթղթեր ևս՝ ստորագրված 2021 թ. հունվարի 11-ին:
Մայիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, առանց հայկական կողմից որևէ դիմադրության, խախտելով նույնիսկ GPS-ով ապօրինի գծած սահմանները, ներխուժում և գրավում են ՀՀ ռազմավարական նշանակություն ունեցող նոր տարածքներ: Եվ ո՛չ մի համարժեք պատասխան Հայաստանի իշխանությունների կողմից:
Նիկոլ Փաշինյանի դրդապատճառները՝ հանցավոր ձևով շարունակելու կապիտուլյացիան, ոչ մի տրամաբանական բացատրություն չունեն, ինչպես բացատրելի չէ ՀՀ նախագահի վարքագիծը, որն ի պաշտոնե մեր պետության գլուխն է և մեր երկրի շահերի պաշտպանն ու երաշխավորը:
Մեր տարածք ներխուժած թշնամուն համարժեք պատասխան չտալը իշխանությունների կողմից բացատրվում է նրանով, որ դա կարող էր դառնալ նոր լայնածավալ պատերազմի բռնկման պատճառ: Սակայն մեր բանակը պարտավոր է կատարել իր ուղիղ պարտականությունը՝ պաշտպանել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը:
Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ փոքր ընդհարումներից խուսափելու նպատակով զիջումների քաղաքականությունն ամենակարճ ճանապարհն է դեպի լայնածավալ պատերազմ (հիշենք 1938 թ. Մյունխենի համաձայնագիրը):
Բանակն ունի պարտականություններ՝ ենթարկվել իշխանության հրամաններին և պաշտպանել երկիրը: Սակայն այս երկու պարտականությունների միջև հակասության դեպքում պարտավոր է ընտրել հայրենիքի պաշտպանությունը, ինչը չանելու դեպքում մեղավորները վաղ թե ուշ ենթարկվելու են պատասխանատվության:
Եթե բանակն իր վրա չվերցնի Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը թշնամու ոտնձգություններից պաշտպանելու իր պարտականությունը, ապա մենք պարտավոր ենք նախաձեռնել աշխարհազորայինների հավաքագրման գործընթաց, որպեսզի ժողովուրդն իր վրա վերցնի երկրի պաշտպանության գործը»:

Если армия не возьмет на себя обязанность защиты территориальной целостности Армения, то мы обязаны инициировать процесс набора ополченцев – «Движение за спасение родины»
15/05/2021 16:54
Уже несколько дней как территории стратегического значения в Сюникской и Гегаркуникской областях продолжают оставаться под оккупацией вооруженных сил Азербайджана.
Власти Армении не только не в состоянии остановить захват наших территорий противником, но и до сих пор не смогли освободить эти территории от азербайджанских вооруженных сил, об этом говорится в заявлении Совета «Движения за спасение родины».
«Все это является продолжением капитуляции 10 ноября 2020 года. После подписания акта о капитуляции и сразу после его вступления в силу власти Армении, нарушив даже этот неприемлемый для нас документ, продолжали уступать новые территории.
После вывода Вооруженных сил Республики Армения из Зангелана и Воротана (Кубатлу) – власти Армении начали чертить с Азербайджаном границы с помощью GPS – во вред нам.
В дальнейшем выяснилось, что между Арменией и Азербайджаном подписаны тайные документы, один из которых случайно был разоблачен в декабре 2020 года. Сейчас, по достоверным сведениям, есть также другие документы, подписанные 11 января 2021 года.
12 мая вооруженные силы Азербайджана без сопротивления армянской стороны, нарушив даже незаконно проведенные GPS границы, вторглись и захватили новые имеющие стратегическое значение территории Республики Армения. И нет никакого соразмерного ответа со стороны властей Армении.
Мотивы Никола Пашиняна продолжать преступную капитуляцию не имеют никакого логического объяснения, необъяснимо также поведение президента Армении, который в силу занимаемой должности является главой государства, защитником и гарантом интересов нашей страны.
Отказ властей дать соразмерный ответ проникшему на нашу территорию врагу объясняется тем, что это может стать причиной вспышки новой широкомасштабной войны. Однако наша армия обязана выполнять свою прямую обязанность – защитить территориальную целостность Республики Армения.
Международный опыт показывает, что политика уступок во избежание небольших столкновений – самый короткий путь к широкомасштабной войне (вспомним Мюнхенское соглашение 1938 года).
У армии есть обязанности – подчиняться приказам власти и защищать страну. Однако в случае противоречия между этими двумя обязанностями, армия обязана выбрать защиту родины, в случае невыполнения чего виновные рано или поздно будут привлечены к ответственности.
Если армия не возьмет на себя обязанность защиты территориальной целостности Республики Армения от посягательств врага, то мы обязаны инициировать процесс набора ополченцев, чтобы народ взял на себя защиту страны», - говорится в заявлении.