Սահմանի երկու կողմից մեծ ուժեր են կուտակված, իրավիճակը արագ չհանգուցալուծելու դեպքում հետևանքները կարող են անկանխատեսելի լինել. ՀՀ ՊՆ
17/05/2021 17:05
Մայիսի 17-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։
ՀՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը, արձանագրելով, որ չնայած հանգամանքին, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խմբեր նախորդ օրերին և այսօր վերադարձել են իրենց ելման դիրքեր, նրանց մի մասը դեռևս շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և, փաստացի, ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով ստեղծված խնդիրը չի լուծվել։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ադրբեջանցի զինվորականները գտնվում են հայկական ստորաբաժանումների լիարժեք վերահսկողության տակ, ինչպես նաև, որ սահմանային այդ հատվածներում երկու կողմից էլ մեծ ուժեր են կուտակված, իրավիճակը արագ չհանգուցալուծելու դեպքում հետևանքները կարող են անկանխատեսելի լինել։
Ստանիսլավ Զասն իր հերթին նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են ստեղծված իրադրության շուրջ զարգացումներին, և որ այն քննարկվելու է առաջիկա օրերին, Դուշանբեում կայանալիք ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին։

С двух сторон границы сконцентрированы большие силы, последствия могут быть непрогнозируемыми, если ситуация не будет разрешена быстро – Минобороны Армении
17/05/2021 17:41
Исполняющий обязанности министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян 17 мая провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации Договора о коллективной безопасности Станиславом Засем.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, Вагаршак Арутюнян представил создавшуюся на армяно-азербайджанской границе обстановку, констатировав, что несмотря на то обстоятельство, что согласно достигнутым договоренностям, несколько групп азербайджанских военных в предыдущие дни вернулись на исходные позиции, часть их продолжает оставаться на территории Республики Армения и, фактически, создавшаяся в результате азербайджанской провокации проблема не решена.
Глава оборонного ведомства Армении отметил, что учитывая обстоятельство, что азербайджанские военные находятся под полным контролем армянских подразделений, а также то, что на данном участке по обе стороны границы сосредоточены большие силы, если ситуация не будет разрешена быстро, последствия могут быть непрогнозируемыми.
Станислав Зась в свою очередь отметил, что в ОДКБ внимательно следят за развитиями вокруг создавшейся обстановки, и что она будет обсуждена в ближайшие дни, на предстоящем в Душанбе заседании Совета глав МИД стран ОДКБ.