Սահմանի երկու կողմից մեծ ուժեր են կուտակված, իրավիճակը արագ չհանգուցալուծելու դեպքում հետևանքները կարող են անկանխատեսելի լինել. ՀՀ ՊՆ
17/05/2021 17:05
Մայիսի 17-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։
ՀՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը, արձանագրելով, որ չնայած հանգամանքին, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խմբեր նախորդ օրերին և այսօր վերադարձել են իրենց ելման դիրքեր, նրանց մի մասը դեռևս շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և, փաստացի, ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով ստեղծված խնդիրը չի լուծվել։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ադրբեջանցի զինվորականները գտնվում են հայկական ստորաբաժանումների լիարժեք վերահսկողության տակ, ինչպես նաև, որ սահմանային այդ հատվածներում երկու կողմից էլ մեծ ուժեր են կուտակված, իրավիճակը արագ չհանգուցալուծելու դեպքում հետևանքները կարող են անկանխատեսելի լինել։
Ստանիսլավ Զասն իր հերթին նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են ստեղծված իրադրության շուրջ զարգացումներին, և որ այն քննարկվելու է առաջիկա օրերին, Դուշանբեում կայանալիք ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին։

Big forces gathered from both sides of Armenian-Azerbaijani border, in case situation is not settled urgently, consequences may be unpredictable – Armenia MOD
17/05/2021 17:23
Armenia’s Acting Minister of Defense Vagharshak Harutyunyan held a phone conversation on Monday with CSTO Secretary General Stanislav Zas.
MOD press service reports that Harutyunyan briefed on the situation created on the Armenian-Azerbaijani border, registering that despite the circumstance that according to the reached arrangement some groups of Azerbaijani armed forces left during the previous days and returned to their starting positions, yet part of them are still in the territory of the Republic of Armenia.
He stressed that in fact the situation created as a result of Azerbaijani provocation has not been resolved.
The acting minister of defense noted that taking into consideration the circumstance that the Azerbaijani servicemen are under full control of the Armenian [army] sub-divisions, as well as that in those border sectors big forces have been assembled from both sides, if the situation is not settled urgently the consequences may be unpredictable.
According to MOD’s report, Zas said that the CSTO closely follows the developments over the situation created on the Armenian-Azerbaijani border and that it will be discussed in upcoming days at the session of the CSTO Council of Foreign Minister in Dushanbe.