Լավրով. Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Երևանին և Բաքվին սահմանազատման հարցում
Ռուսաստանն առիթ չի տեսնում հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի պատճառով «գույները խտացնելու» համար. Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Երևանին և Բաքվին սահմանազատման հարցում, երկուշաբթի հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ոչ մի կրակոց չի արձակվել, այնտեղ ոչ մի փոխհրաձգություն տեղի չի ունեցել: Մենք նստել, հանգիստ պայմանավորվել ենք, թե ինչպես կարելի է մեղմել այս իրավիճակը: Խնդրել են մեզ, աջակցել ենք, մեր զինվորականներն այդպիսի աջակցություն ցույց են տվել, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Ես պատճառ չեմ տեսնում այս ոչ առօրեական, սակայն հանգիստ կարգավորվող հարցում հույզեր առաջացնելու համար», - ասել է Լավրովը Սիեռա-Լեոնեի ԱԳ նախարար Դեյվիդ Ջոն Ֆրենսիսի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում
«Ինչ վերաբերում է ադրբեջանա-հայկական սահմանին տիրող իրավիճակին, ապա ադրբեջանական կողմը միջադեպից հետո հայտարարություններ է արել՝ բացատրելով թյուրիմացությամբ և, ամենակարևորը, սահմանի բացակայությամբ, որը դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի կենթարկվի: Ոչ ոք երբևէ չի զբաղվել դրանով, և մենք առաջարկել ենք կողմերին, որպեսզի նրանք սկսեն նման աշխատանքներ, մենք պատրաստ ենք նրանց օգնել այս հարցում՝ տրամադրելով և՛ քարտեզագրական նյութեր, և՛ խորհրդատվական ծառայություններ», - ավելացրել է ՌԴ նախարարը:

Москва готова оказать содействие Еревану и Баку в демаркации границы - Лавров
РФ не видит поводов для того, чтобы «нагнетать эмоции» из-за ситуации на армяно-азербайджанской границе, Москва готова оказать содействие Еревану и Баку в демаркации, заявил в понедельник министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Ни одного выстрела не было произведено, никаких стычек там не происходило. Сели, спокойно стали договариваться о том, как эту ситуацию разрядить. Попросили нас о содействии, наши военные такое содействие оказали, договоренность достигнута. Я не вижу никаких причин для того, чтобы нагнетать эмоции в этом не рутинном, но спокойно урегулируемом вопросе», - сказал Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Сьерра-Леоне Дэвидом Джоном Фрэнсисом.
«Что касается ситуации на азербайджано-армянской границе, то азербайджанская сторона после того, как инцидент произошел, делала заявления, объясняя произошедшее недоразумением и, самое главное, отсутствием границы, которая была бы делимитирована и демаркирована. Никто никогда этим не занимался, и мы предложили сторонам, чтобы они приступили к такой работе, мы готовы оказывать им в этом содействие, предоставляя и картографический материал, и консультационные услуги», - добавил российский министр.