Հայաստանում գործում են Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալներ, նրանց անուն-ազգանունները նույնիսկ կարելի է նշել. Վարչապետի պաշտոնակատար (Տեսանյութ)
17/05/2021 12:20
Ռազմաքաղաքական իրադրությունը մայիսի 12-ից հետո համարում եմ անփոփոխ, այսինքն՝ ռազմաքաղաքական առումով մեծ փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել, որոշ խմբեր դուր են եկել, բայց դրանից իրադրությունը չի փոխվել, Անվտանգության խորհրդի այսօրվա նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչ է սա նշանակում՝ մենք պետք է շարունակենք գործարկել ՀԱՊԿ մեխանիզմները ու պետք է շարունակենք աշխատել հայ-ռուսական դաշնակցային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ», - ասել է Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է՝ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է՝ ադրբեջանցի զինծառայողները պետք է լքեն ՀՀ տարածքը։
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ասել է, թե, չնայած իր կոչերին, որ ստեղծված իրավիճակը չդարձնել ներքաղաքական շահարկումների առարկա, այնուամենայնիվ, կան ուժեր, որոնք թիկունքում պրոադրբեջանական գործունեություն են ծավալում։
«Հիմա ինձ համար ակնհայտ է, որ Հայաստանում գործում են Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալներ, նրանց անուն-ազգանունները նույնիսկ կարելի է նշել ու այդ մարդիկ 2020 թվականին Ադրբեջանի նախագահին հրավիրում էին հարձակվել Հայաստանի վրա, այդ մարդիկ ցույց էին տալիս այն տեղանքները, որտեղից կարելի է ներխուժել ՀՀ տարածք ու այդ մարդիկ հիմա հանրության շրջանում տարածում են Ադրբեջանի քարոզչական թեզեր ու հուշում են, թե ինչպիսի բանակցային դիրքորոշումներ որդեգրի Ադրբեջանը, որպեսզի դրանք առավել նպաստավոր լինեն իրենց քաղաքական պայքարի համար», - ասել է Փաշինյանը։

The military-political situation after May 12 is considered unchanged, Armenia’s Acting Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Security Council session today, stressing that no big changes have been recorded.
He said some groups left but it has not changed the situation.
What does this mean? This means that we must continue to operate the mechanisms of the Collective Security Treaty Organization; we must continue to set in action the Armenian-Russian mechanisms of allied partnership. Our position is clear, namely that Azeri troops must leave the territory of the Republic of Armenia," Pashinyan said.
He stressed that Armenia’s position is clear – Azerbaijani servicemen must leave Armenia’s territory.
The Acting PM also stressed that despite his calls not to make the created situation subject of domestic political speculations, there are forces which that abide by a pro-Azerbaijani stance.
“Now it is obvious to me that there are Azerbaijani information agents operating in the Republic of Armenia, their names can even be mentioned. Those people invited the President of Azerbaijan to attack the Republic of Armenia in 2020. Prior to these events, they suggested where the Republic of Armenia could best be attacked in order to promote their political ambitions. It is clear to me that all this is not at all accidental, and we need to investigate these cases in order to understand what is going on,” Pashinyan said.