Ռուսաստանը և Հայաստանը մշտական կապի մեջ են, մշտական կապի մեջ ենք նաև Բաքվի հետ. Պեսկով
Հայաստանին ռուսական ռազմական օգնության թեման բազմիցս քննարկվել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շփումների ընթացքում, այս մասին հայտարարել է ռուսական պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում Կրեմլի ներկայացուցչին հարցրել են, թե Պուտինը նամակ ստացե՞լ է Փաշինյանից, որտեղ ՀՀ կառավարության ղեկավարը Ռուսաստանից, ի թիվս այլ բաների, ռազմական օգնություն է խնդրում:
«Ես ձեզ հաստակ չեմ կարող ասել, բայց այդ բոլոր հարցերը, իհարկե, բազմիցս քննարկվել են երկկողմ շփումների ընթացքում», - պատասխանել է Պեսկովը:
«Գիտեք, որ ռուսական և հայկական կողմերը մշտական կապի մեջ են, մենք նաև մշտական կապի մեջ ենք Բաքվի հետ: Նախագահը հավատարիմ աջակից է՝ առանց այլընտրանքային եռակողմ համաձայնագրերի իրագործմանը, և այժմ եռանդուն ջանքեր են գործադրվում լարվածությունը թուլացնելու և սահմանին իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ», - հավելել է նա:

РФ и Армения находятся в постоянном контакте, также мы в постоянном контакте с Баку – Песков
Тема российской военной помощи Армении неоднократно обсуждалась в ходе контактов президента РФ Владимира Путина и премьера Армении Никола Пашиняна, заявил пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
В ходе общения с журналистами, у представителя Кремля поинтересовались, получил ли Путин письмо от Пашиняна, где глава армянского правительства просит Россию о, в том числе, и военной помощи.
«Я точно не могу вам сказать, но все эти вопросы, естественно, неоднократно обсуждались в ходе двусторонних контактов», - ответил Песков.
«Вы знаете, что российская и армянская стороны находятся в постоянном контакте, также мы в постоянном контакте с Баку. Президент является убежденным сторонником безальтернативности выполнения трехсторонних договоренностей, и сейчас прикладываются энергичные усилия для разрядки напряженности и исправления ситуации на границе», - добавил он.