Հայաստանի իշխանությունները դավաճանաբար տապալել են Հայաստանի ինքնապաշտպանության կազմակերպման բոլոր հնարավորությունները. Սուրեն Սարգսյան
Իրանի համար Սյունիքը արտաքին սահման է, այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Ելք դեպի ԵԱՏՄ (որին ցանկանում է միանալ): Միակ ցամաքային սահմանը ԵԱՏՄ-հետ: Եթե Իրանը կորցնում է այս սահմանը, ապա ամբողջապես հայտնվում է Թուրքիայից (ՆԱՏՕ) կախվածության մեջ: Իրանը կորցնում է նաև դեպի Սև ծով և Եվրոպա դուրս գալու (Հայաստանի և Վրաստանի միջով) Թուրքիայից անկախ ճանապարհ: Կարծում եմ այս պարբերությամբ նկարագրեցի նաև ԱՄՆ և Իսրայելի շահը:
Թուրքիայի համար Սյունիքը տալիս «Մեծ Թուրան» նախագիծն իրականացնելու հնարավորություն: Սա էապես բարձրացնելու է Թուրքիայի ազդեցությունը իսլամական և թյուրքական աշխարհում: Թուրքիան դառնալու է գլոբալ գերտերություն (ԱՄՆ-ի և Չինաստանի պես):
Դրանից զատ, միջինասիական երկրների նավթագազային ռեսուրսները (և ոչ միայն միջինասիական) կանցնեն Սյունիքով (այն կարող է լինել Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի կազմում) ինչի արդյունքում Եվրոպան էներգակիրների հարցում կախված կլինի ոչ թե Ռուսաստանից, ինչպես որ հիմա է, այլ բացառապես Թուրքիայից: Կարծում եմ այս պարբերությամբ նկարագրեցի նաև Ռուսաստանի շահը: Գումարած դրան Ռուսաստանի ազդեցությունը էապես կնվազի ոչ միայն Եվրոպայում, այլև Միջինասիայում: Միաժամանակ ռուսական ռազմաբազա Սյունիքում նշանակում է ռազմաբազա Թուրքիայի քթի տակ՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով:
Իսկ հիմա պատմական անդրադարձ: Դեռևս 1992թ. Թուրքիայի նախագահ Օզալը Բուշ ավագին համոզում էր: «Եկեք փոխանակենք Սյունիքը Ղարաբաղի հետ: Ղարաբաղը հայերին, Սյունիքը՝ Ադրբեջանին: Բոլոր խողովակաշարերը գնում են Ռուսաստան կամ Ռուսաստանի տարածքով են անցնում։ Նույնիսկ հիմա Թուրքմենական գազը գնում է Ռուսաստանի միջով։ Իմ պլանի օգնությամբ մենք կարող ենք այդ խողովակաշարը Ադրբեջանի միջոցով միացնել Թուրքիային և տանել Եվրոպա։ Այս պետությունները կարիք ունեն դուրս գալու դեպի Եվրոպա ոչ Ռուսաստանի տարածքով։»
Եվ այս ամենում ցավալին այն է, որ Հայաստանի իշխանությունները դավաճանաբար տապալել են Հայաստանի ինքնապաշտպանության կազմակերպման բոլոր հնարավորությունները», - նշել է Սարգսյանը։

Власти Армении предательски провалили все возможности организации самообороны Армении – Сурен Саркисян
17/05/2021 13:21
Сюник для Ирана – внешняя граница, написал на своей странице в Facebook политолог Сурен Саркисян.
«Выход к ЕАЭС (к которому хочет присоединиться Иран). Единственная сухопутная граница с ЕАЭС. Если Иран теряет эту границу, то оказывается в полной зависимости от Турции (НАТО). Иран теряет также независимый от Турции путь выхода к Черному морю и в Европу (через Армению и Грузию). Думаю, что в этом параграфе я представил также интересы США и Израиля.
Для Турции Сюник – возможность реализации проекта «Великий Туран». Это существенно повысит влияние Турции в исламском и турецком мире. Турция станет глобальной сверхдержавой (как США и Китай).
Кроме этого, нефтяные ресурсы среднеазиатских стран (и не только среднеазиатских) будут проходить по Сюнику (он может находиться в составе Азербайджана или Турции), в результате чего Европа в вопросе энергоносителей будет зависеть не от России, как сейчас, а исключительно от Турции. Думаю, что в этом абзаце я представил также интересы России. Плюс к этому влияние России значительно снизится не только в Европе, но и в Средней Азии. Одновременно, российская военная база в Сюнике означает военную базу прямо перед носом у Турции – со всеми вытекающими последствиями.
А сейчас исторический очерк. Еще в 1992 году президент Турции Озал уговаривал Буша старшего. «Давайте обменяем Сюник на Карабах. Карабах – армянам, а Сюник – Азербайджану. Все трубопроводы идут в Россию или проходят через ее территорию. Даже сейчас туркменский газ идет через Россию. С помощью моего плана мы сможем присоединить этот трубопровод через Азербайджан к Турции и провести в Европу. Эти государства нуждаются в выходе в Европу не по территории России».
И во всем этом печально то, что власти Армении предательски провалили все возможности организации самообороны Армении», - отметил Сурен Саркисян.