Ողջամիտ ժամկետներում ադրբեջանցի զինվորականների՝ իրենց ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել ուժային տարբերակով. ՊՆ
Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին և 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 18-ի երեկոյան դրությամբ, փոփոխություն չի կրել։ Իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կարևորում է խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը և բարձր գնահատում այդ ուղղությամբ տարբեր երկրների և միջազգային կառույցների կողմից ներդրված ջանքերը, հաշվի նստելով նրանց հնչեցրած՝ խաղաղ հանգուցալուծման կոչերի հետ։ Այս առումով, մայիսի 14-ից մեկնարկած բանակցությունները դեռևս ընթացքի մեջ են:
Այդուհանդերձ, ողջամիտ ժամկետներում խաղաղ կարգավորման բացակայության, այն է՝ ադրբեջանցի զինվորականների՝ առանց նախապայմանների իրենց ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում, ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել այլ, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։
Մեկ անգամ ևս հայտարարում ենք, որ ցանկացած ոտնձգություն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի է, և ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը, ասված է ՊՆ հայտարարության մեջ։

Armenian armed forces to reserve right to settle the issue by force if Azeri servicemen do not leave Armenia’s sovereign territory in reasonable timeframe - MOD
The situation on the Armenian-Azerbaijani border after May 12-13 provocation of the Azerbaijani side has not changed as of the evening of May 18, Armenia’s Ministry of Defense said in a statement, reporting that the situation is comparatively calm.
The Ministry of Defense highlights the need of peaceful settlement of the issue and highly assesses the efforts of different countries and international structures in that direction.
The negotiations launched from May 14 are still ongoing.
“Nevertheless, in case of absence of peaceful regulation in reasonable timeframe – that is if the Azerbaijani armed forces do not return to their starting positions without preconditions – the Armenian Armed Forces reserve the right to settle the issue in other way, including by force,” the ministry said, adding that any encroachment on Armenia’s sovereign territory is absolutely unacceptable, and the Azerbaijani armed forces are obliged to leave the Armenian territory.