ՀԱԿ-ը կմասնակցի ընտրություններին. ցուցակը կգլխավորի Լևոն Տեր-Պետրոսյանը
Այսօր՝ մայիսի 18-ին, կայացավ Հայ Ազգային Կոնգրեսի նորընտիր վարչության անդրանիկ նիստը, որը քննարկեց Ազգային ժողովի առաջիկա արտահերթ ընտրություններին կուսակցության մասնակցության հարցը։ Համակողմանի քննարկման արդյունքում, ընդունվել է հետևյալ որոշումը, ասված է ՀԱԿ հաղորդագրության մեջ։
«Հայ Ազգային Կոնգրեսը մասնակցելու է հունիսի 20-ին նշանակված արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։ Կոնգրեսի ընտրական ցուցակը կգլխավորի Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, իսկ ընտրական շտաբը՝ կուսակցության փոխնախագահ Լեւոն Զուրաբյանը։
Այդ կապակցությամբ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի վարչությունը ընդունել է նաև հետևյալ հայտարարությունը․
Հայաստանը գտնվում է ծանրագույն վիճակում։ Վտանգված են հայոց պետականությունը, քաղաքացիների ապահովությունը, երկրի սահմանները և տարածքային ամբողջականությունը, Արցախի գոյությունը։ Գործող իշխանությունը, ծանրագույն ռազմական պարտության տանելով երկիրն ու ժողովրդին, ապացուցել է պետությունը կառավարելու իր անկարողությունը։ Առաջացած կառավարման ճգնաժամը առավել բարդանում է երկրում ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամով և լարված հակամարտությամբ։ Ժողովրդին ըստ էության առաջարկվում է ընտրություն կառավարման գործը ձախողած իշխանության և քրեա-օլիգարխիկ կեղեքիչ համակարգի վերականգնմանը ձգտող ուժերի միջև։ Հանրության մեծամասնությունը հուսահատված է նման ընտրանքի հեռանկարից և չի դիտարկում ընտրությունները՝ որպես ճգնաժամի հանգուցալուծման միջոց։
Նման իրավիճակում, Հայ Ազգային Կոնգրեսը, առաջնորդվելով պետության և ժողովրդի ճակատագրի համար իր պատասխանատվությամբ և անսալով հասարակության բազմազան հատվածներից եկող ազդակներին, որոշում է մասնակցել Ազգային ժողովի՝ հունիսի 20-ին նշանակված արտահերթ ընտրություններին։
Մենք վստահ ենք, որ Հայաստանում հնարավոր է ձևավորել կարող և արդար իշխանություն։ Հայաստանում պետք է նորից հաղթեն իրատեսությունը, ողջախոհությունը, քաղաքական ռացիոնալ միտքը, ժողովրդի հետ ազնիվ լինելու և նրան ճշմարտությունը ներկայացնելու համարձակությունը։ Միայն այդ դեպքում է հնարավոր իրագործել ժողովրդի իղձերը և բռնել առաջընթացի ուղին»։

Армянский национальный конгресс примет участие в выборах, список возглавит Левон Тер-Петросян
Сегодня, 18 мая, состоялось первое заседание новоизбранного правления Армянского национального конгресса, на котором обсужден вопрос участия партии в предстоящих выборах.
В результате разностороннего обсуждения принято решение, что Армянский национальный конгресс примет участие в предстоящих 20 июня внеочередных парламентских выборах.
Предвыборный список Конгресса возглавит первый президент Армении Левон Тер-Петросян, а предвыборный штаб – заместитель председателя партии Левон Зурябян.
Правление Армянского национального конгресса приняло также заявление.
«Армения находится в тяжелейшем состоянии. Под угрозой армянская государственность, безопасность граждан, границы страны и территориальная целостность, существование Арцаха. Действующая власть, которая привела страну и народ к тяжелейшему военному поражению, доказала свою неспособность руководить государством. Возникший кризис управления еще больше усугубляется создавшимся в стране внутриполитическим кризисом и напряженным конфликтом. Народу, по сути, предлагается сделать выбор между властью, провалившей управление страной, и силами, которые стремятся к восстановлению грабительской криминально-олигархической системы. Большая часть общества в отчаянии от перспективы такого выбора и не рассматривает предстоящие выборы в качестве средства разрешения кризиса.
Армянский национальный конгресс, руководствуясь своей ответственностью за судьбу государства и народа и прислушавшись к поступающим от различных слоев общества сигналам, принял решение участвовать в выборах в Национальное Собрание, назначенных на 20 июня.
Мы уверены, что в Армении можно сформировать умелую и справедливую власть. В Армении снова должны одержать победу реализм, благоразумие, рациональная политическая мысль, смелость и честность с собственным народом. Только в этом случае можно реализовать чаяния народа и встать на путь прогресса», - говорится в заявлении АНК.