Արցախում ձևավորվելու է պրոֆեսիոնալ բանակ, որտեղ կարևոր դերակատարություն են ունենալու պայմանագրային զինծառայողները. Նախագահ
18/05/2021 17:33
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 18-ին այցելել է պաշտպանության նախարարություն, որտեղ Պաշտպանության բանակի բարձրագույն հրամկազմի հետ խորհրդակցություն է անցկացրել:
Քննարկվել են բանակաշինությանը, երկրի պաշտպանունակությանը, ինչպես նաև զինծառայողների սոցիալական պայմանների բարելավմանը վերաբերող հարցեր:
Նախագահը խորին երախտագիտություն է հայտնել Պաշտպանության բանակի ողջ անձնակազմին իր առաքելությունն անձնվիրաբար իրականացնելու ու ուժերի ներածին չափով թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ագրեսիայից Հայրենիքը պաշտպանելու համար:
«Մենք հանդես ենք գալիս արժանապատիվ ու կայուն խաղաղության օրակարգով, սակայն դրա համար անհրաժեշտ են նաև անվտանգային երաշխիքներ: Ուստի, Պաշտպանության բանակը կա, մնալու է և կդառնա ավելի մարտունակ: Նախատեսված բարեփոխումների արդյունքում ձևավորվելու է պրոֆեսիոնալ բանակ, որտեղ կարևոր դերակատարություն են ունենալու պայմանագրային զինծառայողները», - ասել է երկրի ղեկավարն՝ ավելացնելով, որ առավելագույն ջանք է ներդրվելու Արցախի անվտանգային համակարգի հետևողական ու արագ բարելավման համար:
Խոսելով զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման մասին՝ նախագահ Հարությունյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարության գործուն աջակցությամբ մինչև 2023 թվականն ամբողջությամբ լուծվելու է գործող և թոշակառու սպաների բնակարանային ապահովման խնդիրը, ինչպես նաև լրացուցիչ աշխատանքներ են տարվելու զինծառայողներին սոցիալական երաշխիքների տրամադրման, զոհված, մահացած, հաշմանդամ դարձած զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական վիճակի բարելավման ուղղությամբ:

Professional army to be formed in Artsakh, where contract servicemen will play important role - Artsakh president
18/05/2021 17:35
On  May 18 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan visited Ministry of Defense, where he held a consultation with the highest command staff of the defence army.
Issues on army building, the country's defence capacity, as well as the improvement of the social conditions of servicemen were discussed during the consultation.
The President expressed deep gratitude to the entire staff of the defense army for selflessly fulfilling its mission and defending the homeland from the aggression of the Turkish-Azerbaijani tandem doing their utmost.
"We have a dignified and lasting peace agenda, but it also requires security guarantees. Therefore, the defense army exists, will remain and will become more combatative. As a result of the planned reforms, a professional army will be formed, where contract servicemen will play an important role", the head of state said, adding that they will spare no effort for the consistent and rapid improvement of Artsakh's security system.
Speaking about the improvement of the social and household conditions of the servicemen, President Harutyunyan emphasized that with the active support of the Government of the Republic of Armenia the problem of providing housing to the retired officers will be completely solved by 2023, as well as additional work will be done to provide social guarantees to servicemen, to improve the social condition of perished, deceased, disabled servicemen and their families.