Հայկ Հեքիմյանն արդեն 19 օր կալանքի տակ է և Աստված գիտի, թե այս տեմպերով դեռ ինչքան կմնա. Փաստաբան
«Հայկն այն տղան է, ում հարվածել էր միլիցեն (ոստիկանը չէ) ապրիլի 22-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի մոտ, էն միլիցեն, ով հիմա տուժող է, իսկ Հայկը մեղադրյալ՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու հոդվածով։
Հիշյալ դատական գործի նյութերը 13 օրում՝ մայիսի 13-ին հազիվ հասան ՀՀ վերաքննիչ դատարան և վերաքննիչ բողոքը մակագրվեց դատավոր Տիգրան Սահակյանին։
Մայիսի 13-ից մինչ օրս բողոքը չի քննարկվել և դեռ պարզ չէ, թե երբ է քննարկվելու, նույնիսկ չեն բարեհաճել ինձ հետ կապնվել։
Եվ դա այն պայմաններում, երբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 288-րդ հոդվածի 2-րդ մասը հստակ սահմանում է՝ կալանավորելու օրինականությունը և հիմնավորվածությունը դատարանը ստուգում է նյութերը ստանալու օրվանից 3 օրվա ընթացքում։
Այս ամենի արդյունքում Հայկն արդեն 19 օր կալանքի տակ է և Աստված գիտի, թե այս տեմպերով դեռ ինչքան կմնա», - գրել է փաստաբանը։

Айк Экимян уже 19 дней содержится под стражей и одному богу известно, сколько еще останется – адвокат
18/05/2021 17:42
Адвокат Беник Галстян 30 апреля 2021 года обжаловал решение об аресте Айка Экимяна.
«Айк тот парень, которого ударил 22 апреля у здания генеральной прокуратуры милиционер (не полицейский), тот милиционер, кто сейчас является потерпевшим, а Айк – обвиняемым по статье применение насилия в отношении представителя власти.
Материалы указанного уголовного дела дошли до Апелляционного суда за 13 дней, только 13 мая, и апелляционная жалоба была завизирована на судью Тиграна Саакяна.
С 13 мая по сей день жалоба не обсуждена и пока не ясно, когда будет обсуждена, со мной даже не удосужились связаться.
И это в том случае, когда часть 2 статьи 288 Уголовно-процессуального кодекса Армении четко устанавливает, что суд проверяет законность и обоснованность ареста в течение 3 дней после получения материалов.
В результате этого Айк уже 19 дней содержится под стражей и одному богу известно, с такими темпами, сколько еще останется», - написал адвокат.