ԶՈՒ-ն կանխում է ՀՀ տարածք մուտք գործած ադրբեջանցի զինվորականների թիկունքային ապահովման փորձերը. իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է. ՊՆ
Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին և 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրության մեջ, մայիսի 18-ի առավոտյան դրությամբ, փոփոխություններ չեն արձանագրվել։ Իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է, հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները կանխում են ՀՀ տարածք մուտք գործած ադրբեջանցի զինվորականների թիկունքային ապահովման փորձերը, հայտնում են ՊՆ-ից:
«Թե՛ Սյունիքի, և թե՛ Գեղարքունիքի մարզերի ամբողջ բնագծերով իրադրությունը լիարժեք վերահսկվում է հայկական զինված ուժերի կողմից։ Նախատեսվում է, որ ստեղծված իրադրության լիարժեք հանգուցալուծման շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն վաղը՝ մայիսի 19-ին։
ՀՀ զինված ուժերը, կարևորելով խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, միևնույն ժամանակ, պատրաստ է իրադարձությունների ցանկացած զարգացման, և շեշտում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ոտնձգությունները բացարձակ անընդունելի են։ Ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են առանց նախապայմանների լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը և հետայսու ձեռնպահ մնալ նմանատիպ սադրանքներից», - ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

No changes have been recorded in the situation on the Armenian-Azerbaijani border as of the morning of May 19 after provocation of the Azerbaijani armed forces on May 12-13.
The situation is comparatively calm, Armenian Armed Forces are preventing the attempts of the Azerbaijani servicemen in Armenian territory to ensure rear, Armenia’s Ministry of Defense reports.
“The situation across the whole frontiers of Armenia’s Syunik and Gegharkunik provinces is under control of the Armenian armed forces. The negotiations over full regulation of the created situation will continue tomorrow – May 19,” MOD said in the statement.
The Armenian Armed Forces emphasize the need of peaceful settlement of the conflict and at the same time are ready to any development of the events and stress that the encroachments on the sovereign territory of the Republic of Armenia are absolutely unacceptable.
“Azerbaijani servicemen must leave the territory of the Republic of Armenia without any pre-conditions and hence refrain from such like provocations,” the MOD statement reads.