Ադրբեջանցի զինվորականները հրազենից կրակ են արձակում, սպառնում սպանել կամ գերեվարել. ՄԻՊ փաստահավաք աշխատանքները Գեղարքունիքում և Սյունիքում
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները Գեղարքունիքում և Սյունիքում հաստատել են, որ մայիսի 12-ին ու 13-ին ադրբեջանական զինված ծառայողները, անօրինական գտնվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, զենքով սպառնացել են հովիվների` ՀՀ սահմանային բնակիչներին:
Մանրամասներ`
Սյունիքում` ՀՀ Սև լճի տարածքից դեպի Գորիս համայնքի Վերիշեն գյուղն ընկած հատվածում մայիսի 12-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ծառայողները մոտեցել են կենդանիներ արածեցնող գյուղի հովիվին, սպառնացել են և զենքի ցուցադրումով պահանջել լքել իր անասնագոմն (մակատեղի) ու արոտավայրը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները ցույց են տվել, որ Վերիշենի հովիվի մակատեղին գտնվում է Ակներ, Վերիշեն ու մի շարք այլ գյուղերի բնակիչների կողմից մշտապես օգտագործվող արոտավայրի տարածքում՝ Սև լճից դեպի Վերիշեն քաղաքացիական բնակավայրն ընկած խորության վրա, իսկ Սև լիճն ինքնին գտնվում է ՀՀ տարածքում:
Գեղարքունիքում` ՀՀ Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա գյուղին հարակից արոտավայրերում` սարատեղիների (անասնագոմեր) տարածքներում ադրբեջանական զինված շուրջ 10 ծառայող մայիսի 12-ին մոտեցել են Վերին Շորժա գյուղի հովիվին ու սպառնացել զենքի ցուցադրումով` նրա հետ խոսելով նաև հայերեն:
Նույնը օրը, երբ թվով 6 հովիվ Վարդենիսից ու Այրք գյուղից իրենց խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիներն են արածեցրել ՀՀ տարածքում գտնվող նույն արետավայրին հարակից ջրային ավազանի շրջակայքում, իրենց են մոտեցել են քանի տասնյակ ադրբեջանական զինված ծառայողներ, սպառնացել են զենքի ցուցադրումով և հեռանալու համար տվել են 5 րոպե ժամանակ, հակառակ դեպքում սպառնացել են գերեվարել:
Մայիսի 13-ին նույն կերպ զենքով շուրջ 50 ադրբեջանական ծառայող սպառնացել են Վերին Շորժա գյուղի հովիվին ու պահանջել հեռանալ` հակառակ դեպքում սպառնալով սպանել կամ գերեվարել:
Նշվածից բացի, մայիսի 12-ին Գեղամասար Կութ գյուղի հովիվը գնացել է գյուղին հարակից իր սարատեղիում գտնվող անասնագոմ և հայտնաբերել է ադրբեջանական զինված ծառայողների` շուրջ 50 հոգի:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այցի ընթացքում պարզվել է, որ արոտավայրերը մարդկանց վարձակալության իրավունքով տրամադրվում են տեղական մարմինների փաստաթղթերով: Այսինքն` խոսքը օրինական հիմքով իրավունքներից ապօրինի զրկելու մասին է:
Հովիվների պնդմամբ` իրենք այլևս հնարավորություն չունեն օգտվել արոտավայրերից: Ավելին, Կութ գյուղում, օրինակ, բնակիչները նշել են, որ կենդանիներին ստիպված են այլևս չուղարկել սարատեղիներ:
Հարցն այն է, որ ադրբեջանական զինվորականները ֆիզիկապես են ներկա մարդկանց օրինական իրավունքներով պատկանող արոտավայրերում, իսկ մի մասի դեպքում էլ` անհնար օգտագործել դրանք` ադրբեջանական նշանառության տակ հայտնվելու պատճառով:
Ընդ որում, հովիվները տեղեկացրել են, որ իրենք նույնիսկ չեն կարողանում մոտենալ արոտավայրերին, քանի որ նման փորձի դեպքում ադրբեջանական զինվորականները հրազենից կրակ են արձակում: Խոսքը նաև վերաբերում է խոտհարքներին:
Հովիվների նշած այս հանգամանքները հաստատվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի ձեռք բերած այլ ապացույցներով ևս` արոտավայրերի օգտագործման փաստաթղթերով, տեղի ուսումնասիրություններով, համապատասխան լուսանկարներով և այլն:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի 2021թ. մայիսի 12-ի և 13-ի փաստահավաք աշխատանքները ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինվորականները, լինելով զինված, սահմանային բնակիչների նկատմամբ կատարել են հանցավոր արարքներ` նրանց սպառնացել սպանել կամ գերեվարել անզեն քաղաքացիական անձանց, ապօրինաբար պահանջել են լքել արոտավայրերն ու հովիվների սարատեղիների անասնագոմերը, որոնք նրանց են պատկանում ՀՀ իրավասու մարմինների հատկացրած օրինական փաստաթղթերով:
Ադրբեջանական զինված ծառայողները խախտել են ՀՀ սահմանային բնակիչների միջազգայնորեն ճանաչված և ՀՀ սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքները` կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և այլ կենսական իրավունքներ: Ընդ որում, նրանք քաղաքացիական անձանց հետ շփվելիս եղել են դիմակներով:
Ակնհայտ է, որ նման անօրինական արարքներից ՀՀ սահմանային բնակիչներին պաշտպանելու համար Ադբեջանի հետ սահմանային բոլոր հատվածներով Գեղարքունիքի և Սյունիքի շուրջ պետք է ստեղծվի անվտանգության գոտի:
Հարցն այն է, որ այս արարքները եզակի չեն: Մարդու իրավունքների պաշտպանի վերջին ամիսների փաստահավաք աշխատանքները արձանագրել են ՀՀ սահմանային բնակիչ հովիվների իրավունքներն ադրբեջանական զինվորականների կողմից խախտելու այլ դեպքեր ևս:

Азербайджанские военные стреляют, угрожают убить или взять в плен жителей приграничных сел – омбудсмен Армении представил итоги визита в Сюник и Гегаркуник
18/05/2021 22:46
Проведенные Защитником прав человека Армении работы по сбору фактов в Сюникской и Гегаркуникской областях подтвердили, что 12 и 13 мая азербайджанские военнослужащие, находясь незаконно на суверенной территории Республики Армении, угрожали оружием пастухам, жителям приграничных сел Армении.
Омбудсмен Армении представил подробности.
В Сюнике, на находящемся от территории Черного озера к Горису участке села Веришен 12 мая рано утром военнослужащие азербайджанских вооруженных сил подошли к пастуху села, который пас скот, угрожали ему оружием и потребовали покинуть его хлев (загон для скота) и пастбище.
Проведенные омбудсменом работы по сбору фактов показали, что хлев пастуха из села Веришен находится в Акнер, на территории используемого жителями Веришена и нескольких других общин пастбищ – от Черного озера вглубь к населенному пункту Веришен, а Черное озеро находится на территории Республики Армения.
В Гегаркунике, на прилегающих к селу Верин Шоржа общины Варденис пастбищах, около 10 вооруженных азербайджанских военных 12 мая приблизились на территории загонов к пастуху села Верин Шоржа и угрожали оружием, разговаривая с ним на армянском языке.
В тот же день, когда 6 пастухов из Вардениса и села Айрк пасли свой крупный и  мелкий рогатый скот в пределах водного бассейна, прилегающего к этому же пастбищу на территории Республики Армения, к ним подошли несколько десятков вооруженных азербайджанских военных, угрожали оружием и дали пять минут, чтобы покинуть территорию или их возьмут в плен.
13 мая около 50 азербайджанцев угрожали оружием пастуху села Верин Шоржа и потребовали уйти, угрожая убить или взять в плен.
Кроме указанного, 12 мая пастух села Кут укрупненной общины Гегамасар отправился к загону на своем пастбище и обнаружил там около 50 вооруженных азербайджанских военнослужащих.
В ходе визита Защитника прав человека Армении выяснилось, что пастбища предоставляются гражданам на праве аренды в соответствии с выданными органами местного самоуправления документами. То есть речь идет о незаконном лишении законных прав.
Как утверждают пастухи, у них больше нет возможности пользоваться пастбищами. Более того, жители села Кут отметили, что уже вынуждены избегать выпаса скота на холмах.
Вопрос в том, что азербайджанские военные физически присутствуют на пастбищах, которые принадлежат людям на законных правах, а в некоторых случаях пастбища невозможно использовать, поскольку они находятся под прицелом азербайджанской стороны.
Причем пастухи сообщили, что они даже не могут приближаться к пастбищам, поскольку при такой попытке азербайджанские военные начинают стрелять. Речь касается также сенокосов.
Отмеченные пастухами обстоятельства подтвердились полученными Защитниками прав человека доказательствами, документами,  дающими право на использование сенокосов, пастбищ, осмотром мест, соответствующими фотографиями и т.д.
Проведенные Защитником прав человека Армении 12 и 13 мая 2021 года работы по сбору фактов доказывают, что азербайджанские военные, будучи вооруженными, совершили преступные действия против жителей приграничных общин. Они угрожали убить или взять в плен невооруженных гражданских лиц, незаконно требовали покинуть пастбища и загоны для скота на холмах, которые принадлежат им в соответствии с предоставленными компетентными органами Республики Армения законными документами.
Азербайджанские военные нарушили международно-признанные права жителей приграничных сел Армении и закрепленные Конституцией Республики Армения права – на жизнь, физическую и психическую неприкосновенность, собственность и другие фундаментальные права. Причем, во время контактов с гражданским населением они были в масках.
Очевидно, что для защиты граждан приграничных районов Республики Армения от подобных незаконных действий должна быть создана зона безопасности с Азербайджаном на всех участках границы вокруг Сюника и Гегаркуника.
Проблема в том, что подобные действия не являются единичными. Защитник прав человека в ходе проведенных за последние месяцы работ по сбору фактов зафиксировал также другие случаи нарушения прав жителей, пастухов приграничных районов Республики Армения со стороны азербайджанских военных.