Եթե Նիկոլ Փաշինյանն ունի հայրենասիրություն, պետք է ասի՝ «ժողովուրդ ջան, ես չեմ կարող», չոքած ներողություն խնդրի ու ասի՝ «ինձ տարեք դատարան». Վահե Հակոբյան (Տեսանյութ)
Սյունիքում վերսկսվել են բանակցությունները, արդյունքները, սակայն, դեռ պարզ չեն, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի նախկին մարզպետ, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը։
«Իրավիճակը որևէ փոփոխության չի ենթարկվել, ադրբեջանցիները ոնց եկել են, ներխուժել են մեր տարածք, այդպես էլ հիմա իրենք այնտեղ են ու ավելացրել են իրենց զորքի խմբաքանակը», - ասաց Հակոբյանը։
Անդրադառնալով վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե «Հայաստանում գործում են Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալներ, նրանց անուն-ազգանունները նույնիսկ կարելի է նշել», Վահե Հակոբյանն արձագանքեց.
«Թող նշի այդ անունները, մենք էլ կմտածենք ինչպես արձագանքել, այսինքն՝ իրեն միանգամից կմտցնենք դատարան ու չենք թողնի այնտեղից դուրս գա ընդհանրապես»։
Ըստ Հակոբյանի՝ ստացվում է այնպես, որ ով իշխանության ասածներին ընդդիմադիր է, այլ երկրների գործակալ է։
«Իսկ ես իրենց տեղը լինեի՝ գործակալներ ման կգայի իրենց մեջ, իրենք շատ լավ գիտեն՝ ովքեր են ու որ երկրի գործակալներն են», - ասաց նա։
Սյունիքի նախկին մարզպետը պնդեց՝ այս իշխանությունը հա՛մ չի ուզում, հա՛մ էլ չի կարող Սյունիքի հարցը կարգավորել։
«Համոզմունք է, որ իրենք թքած ունեն ազգի վրա, պետության վրա, պետականության վրա, մեր գերիների վրա, ո՞վ է զբաղվում այսօր մեր գերիներով, ո՞վ, ես համոզված եմ, որ իրենք ճիշտ թիվը չգիտեն մեր գերիների։ Այս ապիկարները պետք է վայրկյան առաջ գնան, որ այն մարդիկ, ովքեր ունակ են ճգնաժամային իրավիճակներում որոշումներ կայացնել ու իրականացնել, կարողանան այս փշրանքների վրա կառուցեն ու տրամաբանական կետի բերեն», - նշեց նա։
Վահե Հակոբյանը նշեց՝ բացարձակ անիմաստ է Սյունիքի հարցով մեկ սեղանի շուրջ նստել Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
«Որովհետև մեր դիմաց դավաճան է, ապիկար, էլ ի՞նչ ասեմ, այդ մարդու հետ ո՞նց կարելի է նստել, բանակցություններ տանել, եթե ինքը հոգու խորքում ունի տրամաբանություն, հայրենասիրություն, պետք է ասի՝ «ժողովուրդ ջան, ես չեմ կարող», չոքած ներողություն խնդրի ու ասի՝ «ինձ տարեք դատարան», եթե ինքը մարդ է, ոչ թե ինչ-որ սատանա մարդու կերպարով», - ընդգծեց «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդը։
Նա համաձայն չէ այն դիտարկման հետ, որ չնայած շփման գծում լարվածությանը, այնուամենայնիվ, մարդիկ շարունակում են պնդել՝ եթե ոչ Նիկոլ Փաշինյանն, ապա ո՞վ։
«Այն ժողովուրդը, որը մինչև հիմա այդպես է մտածում, շատ քիչ զանգված է, մեղմ ասած, կրթություն չունեցող, ինֆորմացիոն կոլապսի մեջ գտնվող մարդիկ են, այսօր ով տառաճանաչ է, ինքը շատ լավ գիտի, որ Նիկոլ Փաշինյանը երկրի չարիքն է ու ինքը չի կարող վերարտադրվել, դա չի լինելու», - նշեց Սյունիքի նախկին մարզպետը։
Վահե Հակոբյանն ընդգծեց՝ համոզված է, որ շուտով ինչ-որ փաստաթղթեր «ջրի երես դուրս կգան», համաձայն որոնց՝ էլի ինչ-որ տարածքներ են պատրաստվում զիջել։
«Ես համոզված եմ՝ Սյունիքի այս դեպքերը ասիմետրիկ Ադրբեջանի քայլն է, որպեսզի ինքը (նկատի ունի ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին-հեղ.), միգուցե, խոսք տվածները հիմա ի կատար անի», - ասաց Հակոբյանը։
Վահե Հակոբյանը նշեց՝ իշխանությունն այնքան է Սյունիքի հարցով ժամանակը բաց թողել, որ հիմա պետք է կոնկրետ քայլերով լուծեն խնդիրը, ինչում մեծ է լինելու Ռուսաստանի դերը։
Հարցազրույցից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ադրբեջանական կողմն այսօր բանակցություններին չի ներկայացել:

Authorities unwilling and unable to settle situation in Armenia’s Syunik – Reviving Armenia Party leader
19/05/2021 17:00
Situation in Armenia’s Syunik has not changed with the Azeri forces having penetrated into the Armenian territory and increase the number of their troops, former governor of Syunik, leader of Reviving Armenia party Vahe Hakobyan said in an interview with Aysor.am.
Referring to the statement of Armenia’s acting PM Nikol Pashinyan about the Azerbaijan information war agents operating in Armenia, Hakobyan urged to mention their names.
The party’s leader stressed that it appears those who oppose what authorities say are agents of other countries.
“If I was on their place I would have searched for agents among them, they know quite well who they are and which country’s agents they are,” Hakobyan added.
The ex-governor claimed that the authorities neither want nor are able to settle the Syunik issue.
“It is a conviction that they do not care about the nation, state, statehood, captives. Who is dealing today with the issue of our captives? Who? I am convinced that they do not know the exact number,” Hakobyan said, stressing that these authorities must leave a second earlier for the people able to make decisions in critical situations come and settle the issues.
The ex-governor noted that it is absolutely senseless to sit over table with Nikol Pashinyan to discuss the Syunik issue.
“Because a traitor, unskilled one is sitting in front of us. How can we sit and negotiate with such person? If he has logic, patriotism inside he must say “dear people, I am unable,” kneel and ask for apology and say “take me to court”,” he said.
Hakobyan added that people who still support Pashinyan make a very small mass now.
“These are people, to put it mildly, without education who are in information collapse. The literate know very well that Nikol Pashinyan is the evil of the country and he cannot reproduce, it will not happen,” the ex-governor said.
The leader of the party said he is convinced that some documents will be revealed that will show that some territories will be conceded.
“I am convinced that Syunik’s cases are Azerbaijan’s asymmetric steps for him [Nikol Pashinyan] to probably bring to life what he has promised,” Hakobyan said.
The ex-governor said the authorities have wasted time in Syunik issue, and now the issue must be settled with concrete steps where Russia’s role will be quite big.