Եթե Նիկոլ Փաշինյանն ունի հայրենասիրություն, պետք է ասի՝ «ժողովուրդ ջան, ես չեմ կարող», չոքած ներողություն խնդրի ու ասի՝ «ինձ տարեք դատարան». Վահե Հակոբյան (Տեսանյութ)
Սյունիքում վերսկսվել են բանակցությունները, արդյունքները, սակայն, դեռ պարզ չեն, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի նախկին մարզպետ, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը։
«Իրավիճակը որևէ փոփոխության չի ենթարկվել, ադրբեջանցիները ոնց եկել են, ներխուժել են մեր տարածք, այդպես էլ հիմա իրենք այնտեղ են ու ավելացրել են իրենց զորքի խմբաքանակը», - ասաց Հակոբյանը։
Անդրադառնալով վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե «Հայաստանում գործում են Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալներ, նրանց անուն-ազգանունները նույնիսկ կարելի է նշել», Վահե Հակոբյանն արձագանքեց.
«Թող նշի այդ անունները, մենք էլ կմտածենք ինչպես արձագանքել, այսինքն՝ իրեն միանգամից կմտցնենք դատարան ու չենք թողնի այնտեղից դուրս գա ընդհանրապես»։
Ըստ Հակոբյանի՝ ստացվում է այնպես, որ ով իշխանության ասածներին ընդդիմադիր է, այլ երկրների գործակալ է։
«Իսկ ես իրենց տեղը լինեի՝ գործակալներ ման կգայի իրենց մեջ, իրենք շատ լավ գիտեն՝ ովքեր են ու որ երկրի գործակալներն են», - ասաց նա։
Սյունիքի նախկին մարզպետը պնդեց՝ այս իշխանությունը հա՛մ չի ուզում, հա՛մ էլ չի կարող Սյունիքի հարցը կարգավորել։
«Համոզմունք է, որ իրենք թքած ունեն ազգի վրա, պետության վրա, պետականության վրա, մեր գերիների վրա, ո՞վ է զբաղվում այսօր մեր գերիներով, ո՞վ, ես համոզված եմ, որ իրենք ճիշտ թիվը չգիտեն մեր գերիների։ Այս ապիկարները պետք է վայրկյան առաջ գնան, որ այն մարդիկ, ովքեր ունակ են ճգնաժամային իրավիճակներում որոշումներ կայացնել ու իրականացնել, կարողանան այս փշրանքների վրա կառուցեն ու տրամաբանական կետի բերեն», - նշեց նա։
Վահե Հակոբյանը նշեց՝ բացարձակ անիմաստ է Սյունիքի հարցով մեկ սեղանի շուրջ նստել Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
«Որովհետև մեր դիմաց դավաճան է, ապիկար, էլ ի՞նչ ասեմ, այդ մարդու հետ ո՞նց կարելի է նստել, բանակցություններ տանել, եթե ինքը հոգու խորքում ունի տրամաբանություն, հայրենասիրություն, պետք է ասի՝ «ժողովուրդ ջան, ես չեմ կարող», չոքած ներողություն խնդրի ու ասի՝ «ինձ տարեք դատարան», եթե ինքը մարդ է, ոչ թե ինչ-որ սատանա մարդու կերպարով», - ընդգծեց «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդը։
Նա համաձայն չէ այն դիտարկման հետ, որ չնայած շփման գծում լարվածությանը, այնուամենայնիվ, մարդիկ շարունակում են պնդել՝ եթե ոչ Նիկոլ Փաշինյանն, ապա ո՞վ։
«Այն ժողովուրդը, որը մինչև հիմա այդպես է մտածում, շատ քիչ զանգված է, մեղմ ասած, կրթություն չունեցող, ինֆորմացիոն կոլապսի մեջ գտնվող մարդիկ են, այսօր ով տառաճանաչ է, ինքը շատ լավ գիտի, որ Նիկոլ Փաշինյանը երկրի չարիքն է ու ինքը չի կարող վերարտադրվել, դա չի լինելու», - նշեց Սյունիքի նախկին մարզպետը։
Վահե Հակոբյանն ընդգծեց՝ համոզված է, որ շուտով ինչ-որ փաստաթղթեր «ջրի երես դուրս կգան», համաձայն որոնց՝ էլի ինչ-որ տարածքներ են պատրաստվում զիջել։
«Ես համոզված եմ՝ Սյունիքի այս դեպքերը ասիմետրիկ Ադրբեջանի քայլն է, որպեսզի ինքը (նկատի ունի ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին-հեղ.), միգուցե, խոսք տվածները հիմա ի կատար անի», - ասաց Հակոբյանը։
Վահե Հակոբյանը նշեց՝ իշխանությունն այնքան է Սյունիքի հարցով ժամանակը բաց թողել, որ հիմա պետք է կոնկրետ քայլերով լուծեն խնդիրը, ինչում մեծ է լինելու Ռուսաստանի դերը։
Հարցազրույցից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ադրբեջանական կողմն այսօր բանակցություններին չի ներկայացել:

Если у Никола Пашиняна осталась хоть капля патриотизма, он должен признаться, что ни на что не способен, на коленях просить прощение у народа и встать перед судом – Ваге Акопян
В Сюнике возобновились переговоры, однако результаты еще неизвестны, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am бывший губернатор Сюникской области, председатель партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян.
«Ситуация абсолютно не изменилась, азербайджанцы как пришли, проникли на нашу территорию, так и стоят там и увеличили количество своих войск», - сказал Ваге Акопян.
Касаясь заявления и.о. премьер-министра Никола Пашиняна о том, что «в Армении действуют агенты азербайджанской информационной борьбы, и можно даже назвать их имена и фамилии», Ваге Акопян отметил:
«Пусть назовет эти имена, а мы подумаем, как ответить, то есть, сразу отдадим его под суд и не позволим вообще выйти оттуда».
По словам Акопяна, получается, что все, кто выступает против сказанного властями, агенты другой страны.
«Я бы на их месте искал агентов в своих рядах, они очень хорошо знают, кто эти люди и агентами какой страны являются», - сказал он.
Бывший губернатор Сюника утверждает, что власти и не могут, и не хотят урегулировать вопрос Сюника.
«Я убежден, что им наплевать на народ, на государство, на наших пленных. Кто сегодня занимается нашими пленными? Кто? Я уверен, что они не знают даже точного числа наших пленных. Эти бездари должны уйти как можно раньше, чтобы пришли люди, которые способны в кризисных ситуациях принимать и выполнять решения, могут построить страну на этих осколках», - отметил он.
Ваге Акопян отметил, что абсолютно бессмысленно садиться за стол переговоров с Николом Пашиняном по вопросу Сюника.
«Потому что перед нами предатель, бездарь. Что сказать, как можно с этим человеком вести переговоры. Если у него осталась какая-то логика, хоть капля патриотизма, он должен сказать: «дорогой народ, я не могу», на коленях просить прощение и сказать «ведите меня в суд». Если он человек, а не сатана в образе человека», - подчеркнул председатель партии «Возрождающаяся Армения».
Ваге Акопян не согласен с мнением, что несмотря на напряженность на линии соприкосновения, люди продолжают утверждать: если не Никол Пашинян, то кто?
«Люди, которые до сих пор так думают, составляют незначительную часть, мягко говоря, они просто не имеют образования, в информационном коллапсе. Сегодня все, кто умеет читать, прекрасно знают, что Никол Пашинян – это зло для страны. Он не может воспроизвестись, этого не будет», - отметил бывший губернатор Сюника.
Ваге Акопян подчеркнул, что уверен, вскоре «всплывет наружу какой-то документ», согласно которому, Пашинян опять собирается уступить какие-то территории.
«Я уверен, эти случаи в Сюнике – ассиметричный шаг Азербайджана, чтобы он (имеет в виду и.о. премьер-министра Никола Пашиняна – ред. Aysor.am) выполнил сейчас свое обещание», - сказал Ваге Акопян.
Ваге Акопян отметил, что власти настолько упустили время в вопросе Сюника, что сейчас проблема должна быть решена за счет конкретных шагов, и в этом большую роль играет Россия.
После интервью министерство обороны Армении заявило, что азербайджанская сторона не явилась сегодня на переговоры.