ՀԱՊԿ-ում ուշադրությամբ և անհանգստությամբ հետևում են Սյունիքի մարզում տիրող իրավիճակի զարգացմանը. Զաս
19/05/2021 15:18
ՀԱՊԿ-ն ուշադիր հետևում է Հայաստանի Սյունիքի մարզում իրավիճակի զարգացմանը: Այս մասին չորեքշաբթի հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը՝ Դուշանբեում ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«ՀԱՊԿ-ը մտահոգությամբ է հետևում Հայաստանի Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակի զարգացմանը», - ասել է նա:
«Նշում ենք, որ 2020 թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ համաձայնագրերի իրագործումն այլընտրանք չունի», - ասել է Զասն` ընդգծելով, որ ՀԱՊԿ-ն աջակցում է հայկական և ադրբեջանական կողմերի բանակցություններին Ռուսաստանի միջնորդությամբ:
Նա նշել է, որ իրավիճակի բարելավմանը նպաստել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի տեղակայումը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:
«Մենք այնտեղ տեսնում ենք երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու հեռանկար: Այլևս չեն կրակում: Բայց իրավիճակը դեռ լարված է», - ասել է Զասը:

В ОДКБ внимательно и с тревогой следят за развитием ситуации в Сюникской области - Зась
ОДКБ внимательно следит за развитием ситуации в Сюникской области Армении. Об этом заявил генеральный секретарь организации Станислав Зась в среду по итогам заседания Совета министров иностранных дел ОДКБ в Душанбе, сообщает ТАСС.
«В ОДКБ с тревогой внимательно следят за развитием обстановки в приграничных районах Сюникской области Армении», - сказал он.
«Отмечаем безальтернативность выполнения трехсторонних договоренностей от 10 ноября 2020 года», - сказал Зась, отметив, что ОДКБ поддерживает проведение переговоров между армянской и азербайджанской стороной при посредничестве России.
Он отметил, что введение в зону карабахского конфликта российского миротворческого контингента способствовало улучшению ситуации.
«Мы видим перспективу установления там долгосрочного мира. Уже не стреляют. Но обстановка пока напряженная», - сказал Зась.