ՀԱՊԿ-ում ուշադրությամբ և անհանգստությամբ հետևում են Սյունիքի մարզում տիրող իրավիճակի զարգացմանը. Զաս
19/05/2021 15:18
ՀԱՊԿ-ն ուշադիր հետևում է Հայաստանի Սյունիքի մարզում իրավիճակի զարգացմանը: Այս մասին չորեքշաբթի հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը՝ Դուշանբեում ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«ՀԱՊԿ-ը մտահոգությամբ է հետևում Հայաստանի Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակի զարգացմանը», - ասել է նա:
«Նշում ենք, որ 2020 թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ համաձայնագրերի իրագործումն այլընտրանք չունի», - ասել է Զասն` ընդգծելով, որ ՀԱՊԿ-ն աջակցում է հայկական և ադրբեջանական կողմերի բանակցություններին Ռուսաստանի միջնորդությամբ:
Նա նշել է, որ իրավիճակի բարելավմանը նպաստել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի տեղակայումը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:
«Մենք այնտեղ տեսնում ենք երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու հեռանկար: Այլևս չեն կրակում: Բայց իրավիճակը դեռ լարված է», - ասել է Զասը:

CSTO closely follows the developments in Armenia’s Syunik – Zas
The CSTO is closely following the developments in Armenia’s Syunik province, Secretary General of the organization Stanislav Zas stated after the  session of the CSTO Council of Foreign Ministers in Dushanbe, TASS reports.
“The CSTO is concerned and closely follows the developments in the bordering regions of Armenia’s Syunik province,” he said.
“We record that there is no alternative to the implementation of November 10, 2020 trilateral arrangements,” Zas said, adding that the CSTO supports the negotiations between the Armenian and Azerbaijani sides with Russia’s mediation.
He stressed that the deployment of Russian peacekeeping contingent in the Karabakh conflict zone has promoted the improvement of the situation.
“We see the perspective of establishing lasting peace there. No shots are fired already. But the situation is yet tense,” Zas said.