Ադրբեջանը պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու շուրջ. Ալիև
Ադրբեջանը պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի, ինչպես նաև սահմանների ճշտման ուղղությամբ, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Ես բազմիցս ասել եմ, որ մենք պատրաստ ենք աշխատել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ, որպեսզի ամբողջովին ավարտենք հարաբերությունների ռազմական մասը և նվազագույնի հասցնենք ապագա ռիսկերը: Նաև ես բազմիցս առաջարկել եմ աշխատել ադրբեջանա-հայկական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի ուղղությամբ: Բայց Հայաստանի ղեկավարությունը հրաժարվում է այդ առաջարկներից», - ասել է Ալիևը «Հարավային Կովկաս. տարածաշրջանային զարգացման և համագործակցության հեռանկարներ» թեմայով խորհրդաժողովում:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն Ադրբեջանին չի փոխանցել Ղարաբաղում ականապատված տարածքների քարտեզը, որի հետևանքով տարածաշրջանում պատերազմի ավարտից հետո վիրավորվել է ավելի քան 100 մարդ:

Azerbaijan ready to work on peaceful treaty with Armenia – Aliyev
Azerbaijan is ready to work on peaceful treaty with Armenia and demarcation of the borders, Azerbaijan’s president Ilham Aliyev stated at “The South Caucasus: Perspectives of Regional Development and Cooperation” conference today.
“I have many times stated that we are ready to work on peaceful treaty with Armenia, to fully end the military part of mutual relations and minimize the future risks. I have also many times applied with the offer of delimitation and demarcation of the Azerbaijani-Armenian borders. But Armenia’s leadership declines these offers,” Aliyev stated.
He stressed that by now Armenia has not passed to Azerbaijan the minefield maps in Karabakh due to which over 100 people were injured after the end of war in the region.