Ադրբեջանը պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու շուրջ. Ալիև
Ադրբեջանը պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի, ինչպես նաև սահմանների ճշտման ուղղությամբ, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Ես բազմիցս ասել եմ, որ մենք պատրաստ ենք աշխատել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ, որպեսզի ամբողջովին ավարտենք հարաբերությունների ռազմական մասը և նվազագույնի հասցնենք ապագա ռիսկերը: Նաև ես բազմիցս առաջարկել եմ աշխատել ադրբեջանա-հայկական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի ուղղությամբ: Բայց Հայաստանի ղեկավարությունը հրաժարվում է այդ առաջարկներից», - ասել է Ալիևը «Հարավային Կովկաս. տարածաշրջանային զարգացման և համագործակցության հեռանկարներ» թեմայով խորհրդաժողովում:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն Ադրբեջանին չի փոխանցել Ղարաբաղում ականապատված տարածքների քարտեզը, որի հետևանքով տարածաշրջանում պատերազմի ավարտից հետո վիրավորվել է ավելի քան 100 մարդ:

Азербайджан готов работать над мирным договором с Арменией - Алиев
Азербайджан готов работать над мирным договором с Арменией, а также согласованием границ, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Я неоднократно говорил, что мы готовы работать над мирным договором с Арменией, чтобы полностью завершить военную часть взаимоотношений и минимизировать будущие риски. Также я неоднократно обращался с предложением о делимитации и демаркации азербайджано-армянской границы. Но руководство Армении отказывается от этих предложений», - сказал Алиев на конференции по теме «Южный Кавказ: перспективы регионального развития и сотрудничества».
По его словам, Армения до сих пор не передала Азербайджану карту минных полей в Карабахе, в результате чего, после завершения войны в регионе пострадали более 100 человек.