Կառավարությունը պարտավոր է դադարեցնել Նիկոլ Փաշինյանի լիազորությունների ապօրինի կատարումը. «Հայաստան» դաշինք
20/05/2021 20:39
«Հայաստան» դաշինքը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է.
«Սեփական իշխանությունն ամեն գնով պահպանել փորձող Նիկոլ Փաշինյանը երկրում ստեղծել է քաոս և պատրաստ է պետության ու հայրենիքի հաշվին կատարել ցանկացած ազգադավ գործողություն։ Փաստացի, թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան շարունակվում է:
Վիճակը հետագայում շտկելը գերմարդկային ջանքեր է պահանջելու:
Երկրի վարչապետի պաշտոնից հրաժարված, դե յուրե լիազորությունները կորցրած Նիկոլ Փաշինյանը իրավազոր չէ Հայաստանի կառավարության անունից ստորագրել որևէ փաստաթուղթ:
Բացի այդ, միջազգային իրավունքով արգելված որևէ գործողությունով, այդ թվում՝ ուժի կիրառմամբ կամ այն կիրառելու սպառնալիքով ձեռք բերված ցանկացած համաձայնությունն առ ոչինչ է:
Ելնելով վերը նշվածից՝
1. Կառավարությունը պարտավոր է դադարեցնել Նիկոլ Փաշինյանի լիազորությունների ապօրինի կատարումը: Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ժողովրդի թիկունքում հերթական հակապետական փաստաթղթի ստորագրումը լեգիտիմ չի կարող լինել։
2. Հայ ժողովրդի կենսական շահերը և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարող են ապահովել միայն առաջիկա արտահերթ ընտրություններով ձևավորվող նոր իշխանությունները:
3. Կառավարության պարտքն է կազմակերպել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնումը հնարավոր բոլոր միջոցներով»։

Government has to quit Pashinyan's illegal authorities - "Armenia" bloc
Nikol Pashinyan, who is trying to keep own power at any cost has created chaos in the country and is ready to undertake any treacherous action at the expense of the state and the homeland, “Armenia” bloc said in a statement.
“In fact, Turkish-Azerbaijani aggression continues. Correcting the situation in future will demand huge human efforts,” the statement runs, adding that Nikol Pashinyan has no authority to sign any document on behalf of the Government of Armenia.
“Besides, with international right any agreement is nothing if it has been reached with prohibited action, including by force or threat of using force.
Basing on it,
1. The government is obliged to quit the illegal implementation of Nikol Pashinyan’s authorities. The signing of another anti-state document in the rear of the people by Pashinyan cannot be legitimate.
2. The vital interests of the Armenian people and Armenia’s territorial integrity may be ensured only by the authorities formed by the upcoming snap elections.
3. The government’s duty is to organize the territorial integrity of Armenia and restoration of sovereignty by all means,” the statement runs.