ԱԺ ամբիոնից Փաշինյանը բարձրացրեց Հայաստանի և Ադրբեջանի անկլավների, Արծվաշենի հարցը
Դեմարկացիան ու դելիմիտացիան մեկ կամ երկու օրվա գործ չի, ԱԺ ամբիոնից այսօր հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Արցախյան պատերազմի հետևանքով ավելի քան 70 քառակուսի կիլոմետր Սովետական Հայաստանի տարածքներից այսօր գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո։ Այսօր մենք սահմանամերձ գյուղեր ունենք, և 30 տարի այդ գյուղերը չունեն վարելահող։ Այո, մենք էլ ունենք Սովետական Ադրբեջանին պատկանած տարածքներ, որոնք գտնվում են մեր Զինված ուժերի վերահսկողության ներքո։ Դեռևս 90-ականներից կան Ադրբեջանի Զինված ուժերի մարտական դիրքեր, որոնք գտնվում են Սովետական Հայաստանի տարածքում։ Եվ հակառակ իրավիճակն էլ ունենք», - ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ պետք է խոսել, հասկանալ՝ ինչ անել։
«Կան ամենատարբեր տարբերակներ, օրինակ՝ եղած իրավիճակն արձանագրում ենք որպես պետական սահման։
Մի անգամ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հնչեց անկլավների հարցը, իսկ ես ասացի՝ հարգելիներս, իսկ ինչո՞ւ չենք հիշում, որ մենք ունենք Արծվաշենի հարց։ Ինչո՞ւ ենք անընդհատ օտար պրոպագանդայի թեզերով խոսում մեր ներքին կյանքում», - ասաց Փաշինյանը։

Demarcation, delimitation not matter of two days – Pashinyan
Demarcation and delimitation are not matter of two days, Armenia’s Acting Prime Minister Nikol Pashinyan stated from the NA today.
“As a result of Artsakh war over 70 sq.km territory of the Soviet Armenia are under Azerbaijan’s control. Today we have bordering villages the lands of which were not cultivated for 30 years. Yes, we have territories belonging to Soviet Azerbaijan that are under control of our Armed Forces. Back from 90s there are Azerbaijani armed forces positions that are in the territory of Soviet Armenia. We have the opposite situation as well,” Pashinyan said.
He stressed the need of speaking and understanding what to do.
“There are the most different options – for instance we register the existing situation as state border. Once during the NA-Government Q&A a question about enclaves was voiced and I said, dear, why don’t you remember that we have Artsvashen issue. Why do we speak with foreign propaganda theses in our domestic life?” Pashinyan said.