Իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված. մոտավորապես 500-600 ադրբեջանցի գտնվում է ՀՀ տարածքում. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
20/05/2021 11:13
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
«Օպերատիվ իրադրությունը փոփոխություն չի կրել, իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված, դեռևս բավական թվով ադրբեջանցի զինվորականներ գտնվում են ՀՀ տարածքում, մոտավորապես 500-600 հոգի», - ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց, որ մեր զինված ուժերի գործողությունների տրամաբանությունը հետևյալն է՝ մարտավարական գործողություններով սահմանափակել ադրբեջանցիների գործողությունների պոտենցիալը:
«Քաղաքական առումով մեր խնդիրը հետևյալն է՝ թույլ չտալ, որ իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից, մասիքմալն անել պատերազմական կամ ռազմական բախման որևէ սցենար բավացառելու համար, հասնել նրան, որ ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչները լքեն ՀՀ տարածքը», - ասաց նա:
Վարչապետի պաշտոնակատարն ասաց, թե ահռելի դիվանագիտական աշխատանք է արվել ու արվում:
Փաշինյանի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ դիվանագիտական պայքարը համարում է արդյունավետ, ըստ նրա՝ ոչ միայն ԱԳՆ է դիվանագիտական աշխատանք տանում այդ ուղղությամբ, այլև՝ ՊՆ-ն, փոխվարչապետները:
«Համարում եմ հաջողված, որովհետև մեր միջազգային գործընկերների ու ՀՀ դիրքորոշումները նույնն են, այն է՝ Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչները պետք է լքեն ՀՀ տարածքը, սա մի փաստ է, որն աշխատանքային մակարդակում արձանագրված է», - ասաց Փաշինյանը:

Ситуация на границе Армении и Азербайджана напряженная, около 600 азербайджанских военных находятся на армянской территории – Пашинян
20/05/2021 11:16
Оперативная ситуация в Сюникской и Гегаркуникской областях Армении не изменилась, ситуация напряженная, заявил на заседании правительства и.о. премьер-министра республики Никол Пашинян.
«На территории Армении находятся в достаточном количестве азербайджанские военные, около 500-600 человек. Логика действий ВС Армении - тактическими действиями ограничить потенциал действий азербайджанцев. В политическом смысле наши действия следующие – не позволить, чтобы ситуация вышла из-под контроля, сделать максимум для предотвращения военного столкновения, достичь того, чтобы азербайджанские ВС покинули территорию Армении», - отметил Пашинян.
Он выразил удовлетворение проводимой дипломатической работой.
«Сегодня на заседании правительства отсутствуют наши коллеги из МИД, поскольку они оперативно занимаются этой работой. Проведенную дипломатическую работу считаю эффективной. Азербайджанские военные должны покинуть территорию Армении», - сказал Пашинян.