Գեղարքունիքի սահմանային հատվածում կրակոցներ են հնչել. ադրբեջանցիների հրամանատարը ներողություն է խնդրել հայկական կողմից
20/05/2021 17:07
Մայիսի 20-ին միջադեպ է գրանցվել Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում Հայաստանի Հանրապետության տարածքը հատած ադրբեջանցի զինվորականների մասնակցությամբ, հաղորդում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
«Ժամը 15.00-ի սահմաններում մի քանի տասնյակ կրակոց է արձակվել, ենթադրաբար՝ օդ, ինչից հետո հայկական ստորաբաժանումները նախազգուշացնող կրակ են բացել։
Ադրբեջանցի զինվորականների հրամանատարը կապ է հաստատել հայկական ստորաբաժանման հրամանատարի հետ, խնդրել դադարեցնել կրակը, ներողություն խնդրել և հայտնել, որ կրակոցները պատահականության արդյունք են։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը նախազգուշացնում են, որ նմանօրինակ միջադեպերի կրկությունը կդիտարկվի որպես առճակատման գնալու միտումնավոր փորձ և կհանգեցնի հայկական կողմի համապատասխան գործողություններին», - ասված է ՊՆ հաղորդագրությունում։

Azeri soldiers open fire in Armenia's Gegharkunik border sector, apologize for the incident - Armenia MOD
20/05/2021 17:29
Armenia’s Ministry of Defense has reported about incident in Armenia’s Gegharkunik province's border sector on May 20 with the participation of the Azeri militaries who entered the territory of the Republic of Armenia.
“At approximately 3pm few tens of shots were fired, supposedly into the air, after which the Armenian sub-divisions opened warning fire. The commander of the Azerbaijani servicemen contacted with the commander of the Armenian sub-division, requested to stop the fire, apologized and said that the shots were fired accidentally,” Armenia MOD said in the statement.
The ministry stressed that the Armed Forces of the Republic of Armenia warn that the repetition of suchlike incidents will be viewed as intentional attempt of going to confrontation and will result in relevant actions by the Armenian side.