«Փաստ». ԱԳՆ-ն «բլոկադայի» մեջ է և տեղյակ չէ, թե ինչ բանակցություններ և պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվում միջազգային գործընկերների հետ
20/05/2021 09:57
«Փաստ» թերթը գրում է, թե իր տեղեկություններով՝ «Նիկոլ Փաշինյանը առանց այդ էլ վստահություն չի ունեցել մասնավորաբար ԱԳՆ հանդեպ, վերջին շրջանում ուղղակի միայնակ է սկսել խաղալ արտաքին ճակատում, այլ կերպ ասած՝ արտաքին քաղաքականությունն իրականացնում է առանց ԱԳՆ-ի։
ԱԳՆ-ի մեր աղբյուրը փոխանցում է, որ Փաշինյանը նախարարության և նախարարի հետ չի քննարկում, թե, օրինակ՝ ինչ է բանակցում ռուսական կողմի հետ երկրի սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ։ Արտգործնախարարությունում այդ ամենի մասին տեղեկանում են, ինչպես ասում են, «պոստֆակտում», երբ որևէ բան շտկել հնարավոր չէ, ու միայն հարկավոր է ինչ-որ հայտարարություն անել:
Թերթի աղբյուրը հայտնում է նաև, որ նման տարօրինակ վիճակը լուրջ մտահոգություն է առաջացրել գերատեսչությունում, քանի որ երկրի արտաքին քաղաքականության թիվ մեկ պատասխանատու կառույցը փաստացի «բլոկադայի» մեջ է և տեղյակ չէ, թե ինչ բանակցություններ և պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվում միջազգային գործընկերների հետ»։

«Паст»: МИД Армении – в «блокаде» и не в курсе переговоров и договоренностей, которые достигаются с внешними партнерами
20/05/2021 10:45
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что Никол Пашинян и до этого не питал доверия, в частности к МИД, однако в последнее время начал играть на внешнем фронте просто один, иными словами, осуществляет внешнюю политику без МИД.
«Как сообщают наши источники в МИД, Пашинян не обсуждает с министерством и министром, что, к примеру, обсуждает с российской стороной в связи с ситуацией ситуации на границе. В министерстве иностранных дел обо всем этом узнают, как говорят, «постфактум», когда уже невозможно что-то изменить и нужно только выступить с каким-то заявлением.
Источники издания передают, что подобная странная ситуация вызвала серьезную обеспокоенность внешнеполитического ведомства, поскольку главная ответственная структура за внешнюю политику страны фактически находится в «блокаде» и не в курсе переговоров и договоренностей, которые достигаются с международными партнерами», - пишет газета.