Ստորացուցիչ տեսանյութ, անպաշտպան սահման. խնդիրն անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի մեջ է. Փորձագետ
«Հենակետ» կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը վստահեցնում է, որ խնդիրը քաղաքական վերնախավի և անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի մեջ է։ Ըստ փորձագետի՝ մինչև Փաշինյանը չլքի իր պաշտոնը, մյուսների մի քիչ լավ կամ վատ լինելը խնդիր չի լուծում։
Աբրահամյանը խնդրին անդրադարձել է ֆեյսբուքյան էջում.«Բանակի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ՝ հայտնի ստորացուցիչ տեսանյութ, անպաշտպան սահման, իշխանությանն անթաքույց ծառայող որոշ բարձրաստիճան զինվորականների փաստ և այլն, առաջին միտքը որ շատերի մոտ ծագեց այն է, որ պաշտպանության նախարարին և ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետին պետք է արագ հեռացնել։ Ոմանք նույնիսկ նրանց՝ ինքնասպան լինելու գաղափարը նշեցին։ Մի խոսքով, տարբերակները քիչ չեն։ Սակայն այստեղ երկու վերապահում ունեմ, որն անկասկած պետք է հաշվի առնել։
Ի՞նչ կփոխվի, եթե Վաղարշակ Հարությունյանի փոխարեն նրա նախկին ոստիկան տեղակալ Արման Սարգսյանը նշանակվի կամ Արտակ Դավթյանի փոխարեն Փաշինյանին նեղ ծառայություններ մատուցած, ապրիլյան պատերազմին իր ոլորտը տապալած Արշակ Կարապետյանը։ Ոչինչ, վիճակը հնարավոր է, որ ավելի վատանա, բայց հաստատ չի կարգավորվի։
Խնդիրը ոչ այնքան այսօրվա զինվորական առաջին դեմքերի մեջ է, որքան քաղաքական վերնախավի և անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի։
Մինչև Փաշինյանը չլքի իր պաշտոնը, մյուսների մի քիչ լավ կամ վատ լինելը խնդիր չի լուծում։ Բեր ու նշանակի ամենափորձառու, գրագետ հրամանատարին ԳՇ պետ կամ պաշտպանության նախարար, եթե ներկայիս քաղաքական կուրսը շարունակվեց, ապա շարունակվելու է այն փլուզումները, ինչին ամեն օր ականատես ենք դառնում»։
Նա ընդգծել է, որ բոլոր խնդիրերի և հատկապես անվտանգային հարցերի լուծումն այս իշխանության հեռացման մեջ է։ Աբրահամյանի խոսքով՝ ինչ ճանապարհով էլ շարժվենք, երկրին շտապ վիրահատական լուծում է պետք։

Тигран Абрамян: Унизительное видео, незащищенная граница – проблема лично в Николе Пашиняне
Руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян убежден, что проблема в политическом руководстве страны и лично в Николе Пашиняне. По мнению эксперта, пока Пашинян не уйдет с поста, хорошие или плохие остальные – не решает проблему.
«О ситуации, которая создалась вокруг армии: факт известного унизительного видео, незащищенной границы, открыто служащих властям некоторых высокопоставленных военных и т. д. Первая возникшая у многих мысль, что нужно немедленно уволить министра обороны и начальника Генштаба ВС Армении. Некоторые даже отметили, что им нужно покончить жизнь самоубийством. Одним словом, вариантов мало. Однако у меня есть две оговорки, которые, несомненно, следует учесть.
Что изменится, если вместо Вагаршака Арутюняна будет назначен его заместитель, бывший начальник полиции Арман Саркисян или вместо Артака Давтяна оказывавший Пашиняну узколичные услуги и проваливший во время Апрельской войны свою сферу Аршак Карапетян? Ничего. Ситуация, возможно, еще больше ухудшиться, но точно не будет урегулирована.
Проблема не столько в сегодняшних первых лицах военного руководства, сколько в политической элите и лично в Николе Пашиняне.
До тех пор пока Никол Пашинян не уйдет с поста, хорошие или плохие остальные – не  решает проблему. Можно назначить самого опытного и грамотного командира начальником ГШ ВС или министром обороны, но в случае продолжения нынешнего политического курса, продолжаться также те разрушения, свидетелями которых мы становимся каждый день», - отметил эксперт.
Тигран Абрамян подчеркнул, что решение всех проблем и особенно вопросов безопасности – в устранении этих властей. По его словам, каким бы путем мы не шли, стране нужно срочное хирургическое решение.