Իշխանությունը ստվերային բանակցությունների մեջ է, Փաշինյանին հորդորում եմ վիճահարույց փաստաթղթերի տակ չստորագրել. Մարուքյան
20/05/2021 10:17
«Իշխանությունը պատերազմի ժամանակ 44 օր ստում և մանիպուլացնում էր ժողովրդին՝ հավաստիացնելով, թե հաղթում ենք, բայց վերջում պարզվեց, որ ոչ միայն չենք հաղթում, այլև ջախջախվում և պարտվում ենք։ Իշխանությունը ժողովրդին հավաստիացնում էր, թե առանց քաղաքացիների կարծիքը հաշվի առնելու Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ որևէ որոշում չի կարող կայացվել, բայց վերջում պարզ դարձավ, որ երկրի վարչապետը, քողարկված կերպով, բոլորից և նույնիսկ իր թիմակիցներից ծածուկ փաստաթուղթ է ստորագրել», - ֆեյսբուքյան էջում ոչ վաղ անցյալին է անդրադարձել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ արձանագրելով, որ ոչ ոք չգիտի՝ ինչ է կատարվում հիմա։
Պատգամավորի խոսքով, պատերազմից դասեր չքաղած իշխանությունը վերստին ստվերային բանակցությունների մեջ է և նորից ժողովրդին չի տեղեկացնում իրեն սպասող ճակատագրի մասին։ Մարդիկ անորոշության և չիմացության մեջ են. Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Վայոց Ձորի և Արարատի մարզերի բնակիչները չգիտեն, թե ինչ կարող է վաղը իրենց հետ պատահել։
«Վարչապետի ԺՊ Նիկոլ Փաշինյանին և կառավարող թիմի ներկայացուցիչներին հորդորում եմ խոսել ժողովրդի հետ և մանրամասն բացատրել իրերի իրական դասավորությունն ու ընթացքը։ Չստել և ոչինչ չթաքցնել, ստվերային պայմանավորվածությունների չգնալ և ժողովրդի մեջքի հետևում վիճահարույց փաստաթղթերի տակ չստորագրել», - նշել է Մարուքյանը։
Ըստ նրա՝ խնդրի խորությունը կրկնապատկվում է հատկապես այն հանգամանքով պայմանավորված, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդամենը վարչապետի պաշտոնակատարի կարգավիճակ ունի, իսկ պաշտոնակատարը չի կարող իրեն գործունեության անսահման և անվերահսկելի ազատություններ տալ, հատկապես պետության համար ճակատագրական հարցերում։
Ավելի վաղ Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը հայտարարել էր, որ Փաշինյանը պայմանավորվել է Ալիևի հետ, խոստացել է տրամադրել Սյունիքով միջանցք, նաև նշել, որ նոր փաստաթղթերը պատրաստվելու և նախաստորագրվելու են մինչև հունիսի 30-ը:
Մինասյանը նաև նոր փաստաթղթից մի հատված է հրապարակել, նշելով, որ Փաշինյանը համաձայնել է ստորագրել, իսկ ԱԳՆ-ն դեմ է:

Bright Armenia head says authorities are in shadow negotiations, urges Pashinyan not sign controversial documents
20/05/2021 10:44
The authorities lied for 44 days during the war and were manipulating the people, convincing that we were winning, but at the end it appeared that we were not winning at all, but even were being crushed and defeated, head of Bright Armenia faction Edmon Marukyan wrote on Facebook today.
“The authorities were convincing the people that without taking into consideration their opinion no decision could have been made in Karabakh conflict settlement issue while at the end it became clear that the country’s prime minister in a hidden way, secretly from his teammates and all others signed a document,” Marukyan wrote, registering that no one knows what is happening now.
The deputy stressed that not having picked up lessons from the war the authorities are again in shadow negotiations and again do not inform the people about the fate they will be facing.
He stressed that the people are in uncertainty with residents of Syunik, Gegharkunik, Tavush, Vayots Dzor and Ararat provinces not knowing what may happen with them tomorrow.
Marukyan urged the acting PM and members of the government speak with people and explain in detail the real course of things.
The comments followed the publication made by Armenia’s former ambassador Mikayel Minasyan who says that Pashinyan has reached arrangement with Aliyev to give Azerbaijan corridor through Syunik and noted that a new document will be prepared and pre-signed by June 30.