Իշխանությունը ստվերային բանակցությունների մեջ է, Փաշինյանին հորդորում եմ վիճահարույց փաստաթղթերի տակ չստորագրել. Մարուքյան
20/05/2021 10:17
«Իշխանությունը պատերազմի ժամանակ 44 օր ստում և մանիպուլացնում էր ժողովրդին՝ հավաստիացնելով, թե հաղթում ենք, բայց վերջում պարզվեց, որ ոչ միայն չենք հաղթում, այլև ջախջախվում և պարտվում ենք։ Իշխանությունը ժողովրդին հավաստիացնում էր, թե առանց քաղաքացիների կարծիքը հաշվի առնելու Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ որևէ որոշում չի կարող կայացվել, բայց վերջում պարզ դարձավ, որ երկրի վարչապետը, քողարկված կերպով, բոլորից և նույնիսկ իր թիմակիցներից ծածուկ փաստաթուղթ է ստորագրել», - ֆեյսբուքյան էջում ոչ վաղ անցյալին է անդրադարձել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ արձանագրելով, որ ոչ ոք չգիտի՝ ինչ է կատարվում հիմա։
Պատգամավորի խոսքով, պատերազմից դասեր չքաղած իշխանությունը վերստին ստվերային բանակցությունների մեջ է և նորից ժողովրդին չի տեղեկացնում իրեն սպասող ճակատագրի մասին։ Մարդիկ անորոշության և չիմացության մեջ են. Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Վայոց Ձորի և Արարատի մարզերի բնակիչները չգիտեն, թե ինչ կարող է վաղը իրենց հետ պատահել։
«Վարչապետի ԺՊ Նիկոլ Փաշինյանին և կառավարող թիմի ներկայացուցիչներին հորդորում եմ խոսել ժողովրդի հետ և մանրամասն բացատրել իրերի իրական դասավորությունն ու ընթացքը։ Չստել և ոչինչ չթաքցնել, ստվերային պայմանավորվածությունների չգնալ և ժողովրդի մեջքի հետևում վիճահարույց փաստաթղթերի տակ չստորագրել», - նշել է Մարուքյանը։
Ըստ նրա՝ խնդրի խորությունը կրկնապատկվում է հատկապես այն հանգամանքով պայմանավորված, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդամենը վարչապետի պաշտոնակատարի կարգավիճակ ունի, իսկ պաշտոնակատարը չի կարող իրեն գործունեության անսահման և անվերահսկելի ազատություններ տալ, հատկապես պետության համար ճակատագրական հարցերում։
Ավելի վաղ Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը հայտարարել էր, որ Փաշինյանը պայմանավորվել է Ալիևի հետ, խոստացել է տրամադրել Սյունիքով միջանցք, նաև նշել, որ նոր փաստաթղթերը պատրաստվելու և նախաստորագրվելու են մինչև հունիսի 30-ը:
Մինասյանը նաև նոր փաստաթղթից մի հատված է հրապարակել, նշելով, որ Փաշինյանը համաձայնել է ստորագրել, իսկ ԱԳՆ-ն դեմ է:

Власть ведет тайные переговоры, призываю Пашиняна не подписывать проблематичные документы – Эдмон Марукян
20/05/2021 12:06
Власти во время 44-дневной войны манипулировали и лгали народу, заверяя, что побеждают, однако в конце выяснилось, что мы не только не побеждаем, но и разбиты, терпим поражение. Власть заверяла народ, что без учета мнения граждан не будет принято решения об урегулировании карабахского конфликта, однако в конце выяснилось, что премьер-министр страны, тайно от всех и даже от членов своей команды подписал документ. Об этом написал на своей странице в Facebook руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, обратившись к недавним событиям и констатировав, что и сейчас никто не знает, что происходит.
По словам депутата, власть не извлекла уроки из войны и снова ведет тайные переговоры, снова не информирует народ о его дальнейшей судьбе. Люди в неопределенности и незнании, жители Сюникской, Гегаркуникской, Тавушской, Вайоцдзорской и Араратской областей не знают, что может случиться с ними завтра.
«Призываю и.о. премьер-министра Никола Пашиняна и представителей правящей команды говорить с народом и объяснить подробно реальное положение дел. Не врать и не скрывать ничего, не идти на тайные договоренности и не подписывать за спиной народа проблематичные документы», - отметил Эдмон Марукян.
По его словам, проблема вдвойне усугубляется тем обстоятельством, что Никол Пашинян имеет лишь статус исполняющего обязанности премьер-министра, а исполняющий обязанности не может иметь безграничную и неконтролируемую свободу в своих действиях, особенно в судьбоносных для государства вопросах.
Отметим,  бывший посол Армении при Святом Престоле в Ватикане Микаэл Минасян накануне обнародовал проект документа, основная часть которого замазана. Видны лишь первые два пункта трехстороннего заявления глав Армении, Азербайджана и России, где речь идет о разрешении ситуации на армяно-азербайджанской границе, создании национальных комиссий по демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы.