ՊՆ-ն պնդում է՝ խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության դեպքում խնդիրը կլուծեն ցանկացած, այդ թվում՝ ուժային տարբերակով. կոչ՝ չգնալ Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային հատվածներ
20/05/2021 16:57
Վերջին օրերին արձանագրվում են դեպքեր, երբ անհատ քաղաքացիներ, տարբեր պաշտոնյաներ ու ԶԼՄ ներկայացուցիչներ փորձում են մուտք գործել Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային այն հատվածներ, որոնց ուղղությամբ տեղի են ունեցել ադրբեջանական զինված ուժերի սադրանքները, հաղորդում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
«Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ համոզիչ կերպով կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ ուղևորություններից հիշյալ տարածքներ, որտեղ ՀՀ ԶՈւ կողմից շուրջօրյա ռեժիմով իրականացվում է մարտական ծառայություն։
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել է, ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության դեպքում ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։ Այս պարագայում քաղաքացիական անձանց ներկայությունը կարող է միայն խանգարել հայկական ստորաբաժանումներին՝ լիարժեք կատարել իրենց առջև խնդիրները։
Տեղում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության և ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության ուժերին հրահանգված է բացառել քաղաքացիական անձանց մուտքը հիշյալ տարածքներ։
Կոչ ենք անում ըմբռնումով մոտենալ այս սահմանափակումներին և անհարկի խնդիրներ չառաջացնել զինված ուժերի համար», - ասված է ՊՆ հաղորդագրությունում։

Armenia’s MOD reiterates readiness to settle existing situation by force in case of failure of peaceful settlement, warns civilians against visiting Syunik, Gegharkunik border sectors
20/05/2021 17:18
Armenia’s Ministry of Defense has reported about cases when individuals, different officials and mass media representatives are trying to enter the border areas of Syunik and Gegharkunik where the Azerbaijani militaries carried out provocations.
“For security reasons, we convincingly urge to refrain from traveling to mentioned territories where the Armed Forces of Armenia are carrying out military service with 24-hour regime,” MOD statement runs.
It also stressed that in case of absence of peaceful resolution of the created situation the Armed Forces of the Republic of Armenia reserve the right to solve the issue in other way, including by force.
“In such case the presence of the civilians will only impede the complete fulfillment of tasks by Armenian sub-divisions,” the statement runs, adding that the police, military police forces are instructed not to allow civilians enter the mentioned territories.