Լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վտանգ չկա. Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
Լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վտանգ չկա, կարծում է «Հենակետ» կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Դա առաջին հերթին պայմանավորված է ոչ թե Հայաստանի մոտեցումներով կամ անվերջ թվացող զիջումներով, այլ, առաջին հերթին, Ռուսաստանի դերակատարմամբ, նաև Իրանի՝ որպես տարածաշրջանային պետություն», - կառավարության մոտ բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողներին ասաց փորձագետը:
Նրա խոսքով՝ լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունները և դրա հետևանքով ՀՀ տարածշրջանային ամբողջականության խախտումներն այս պահին հակասում են նաև այդ երկրների շահերին: Ըստ փորձագետի՝ այս փուլում ՀՀ-ում և Արցախում լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վտանգը ՌԴ-ի կողմից ամեն գնով կանխվելու է:
Աբրահամյանը նաև ընդգծեց, որ սադրանքներն ուղղորդվում են նաև Ռուսաստանի ու Իրանի դեմ.
«Չպետք է թույլ տալ, որ Հայաստանը դառնա տարբեր բևեռների, ռեգիոնալ տարբեր պետություններ բախման կիզակետ: Բոլոր նման իրավիճակներում այսպիսի երկրի դեպքում պարտված դուրս գալը երաշխավորված է»:

Опасности широкомасштабных военных действий нет – Тигран Абрамян
Руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян считает, что опасности широкомасштабных военных действий нет.
«Это в первую очередь обусловлено не подходами Армении или бесконечными уступками, а ролью России, а также Ирана как регионального государства», - заявил эксперт журналистам в ходе акции протеста перед зданием правительства.
По его словам, широкомасштабные военные действия и нарушение территориальной целостности Армении сейчас противоречат интересам этой страны. Эксперт отметил, что на данном этапе опасность широкомасштабной войны в Армении и Арцахе любой ценой будет предотвращаться РФ.
Тигран Абрамян также подчеркнул, что провокации направлены также против России и Ирана.
«Нельзя позволять, чтобы Армения стала эпицентром столкновения различных полюсов, различных региональных государств. Во всех подобных ситуаций гарантировано, что такая страна выйдет проигравшей», - сказал он.