Բայդենը խոստացել է մարդասիրական օգնություն տրամադրել Գազայի հատվածին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները կաշխատեն ՄԱԿ-ի և այլ կազմակերպությունների հետ Գազայի հատվածին հրատապ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար:
«Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային դերակատարների հետ համագործակցությանը՝ Գազայի հատվածի բնակիչներին հրատապ մարդասիրական օգնություն և միջազգային աջակցություն ցուցաբերելու համար», - ТАСС-ը մեջբերում է Բայդենի խոսքերը:
Նա նշել է, որ այդ ջանքերի իրականացումը տեղի կունենա Պաղեստինի իշխանությունների հետ սերտ համաձայնեցմամբ՝ «միաժամանակ թույլ չտալով ՀԱՄԱՍ-ին վերականգնել ռազմական զինանոցը»:

Байден пообещал обеспечить гуманитарную помощь сектору Газа
Президент США Джо Байден заявил, что Соединённые Штаты будут работать с ООН и другими организациями для обеспечения срочной гуманитарной помощи сектору Газа.
«Мы остаёмся привержены работе с ООН и другими международными участниками, чтобы оказать срочную гуманитарную помощь и международную поддержку жителям сектора Газа», — приводит слова Байдена ТАСС.
Он отметил, что реализация этих усилий будет происходить в тесной координации с палестинскими властями, «при этом не позволяя ХАМАС восстановить военный арсенал».