Նոր ագրեսիայի բավականին մեծ ռիսկեր կան. Տիգրան Աբրահամյան
Վերջին տասնօրյակում Հայաստանի պետական սահմանին ստեղծված իրադրությունը ինչ համատեքստում, տրամաբանության և գործընթացների շրջանակներում էլ դիտարկենք՝ հիմքում սահմանի անպաշտպան լինելն ու ժամանակին անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացման բացակայությունն է, այս մասին ֆեյսբուքյա իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Անկախ այն հանգամանքից, որ սա պատճառահետևանքային կապ ունի 2020 թվականի պատերազմի, դրա արդյունքների հետ, պետք է միաժամանակ արձանագրենք, որ վերջին ճգնաժամը չէր լինի կամ այսպիսի բնույթ չէր ստանա, եթե սահմանագծին պատշաճ աշխատանք և ծառայություն իրականացվեր։
Ստացվում է, որ երկրի քաղաքական ղեկավարությունը երկրի պաշտպանության ապահովման խնդիր զինված ուժերին չի իջեցրել, ինչը նշանակում է, որ հետագայում էլ նոր ագրեսիայի բավականին մեծ ռիսկեր կան», - նշել է Աբրահամյանը։

Есть довольно большие риски новой агрессии – Тигран Абрамян
В каком контексте, в рамках какой логики или процессов мы ни рассматривали бы ситуацию на государственной границе Армении за последнюю декаду, в основе – беззащитность границы и отсутствие проведения необходимых своевременных мероприятий, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
«Независимо от того, что все это имеет причинно-следственную связь с войной 2020 года и ее результатами, следует одновременно констатировать, что последний кризис не возник бы, не получил бы таких масштабов, если бы на линии границы была проведена надлежащая работа и служба.
Получается, что политическое руководство страны не поставило перед вооруженными силами задачу обеспечения защиты страны, что означает, что и в дальнейшем есть довольно большие риски новой агрессии», - отметил он.