Վերաքննիչ դատարանը մերժել է դատախազին. Մեղրիի քաղաքապետը կշարունակի մնալ ազատության մեջ
Վերաքննիչ դատարանը՝ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ, մերժեց դատախազի բողոքը և ուժի մեջ թողեց Մեղրի համայնքի ղեկավար Մխիթար Զաքարյանի կալանավորումը մերժելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, հաղորդում է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սյունիքի մարզ այցի ժամանակ սյունեցիները թույլ չէին տվել նրան մտնել համայնքներ: Բողոքի ակցիա էր իրականացվել, հնչել էին հայհոյանքներ, վիրավորանքներ։
Նույն օրը Նիկոլ Փաշինյանը Սյունիքի մարզպետարանում խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձել էր Մեղրիում տեղի ունեցած միջադեպին։
Փաշինյանը դիմել էր ԱԱԾ տնօրենին ու ՀՀ ոստիկանապետին՝ հանձնարարելով կտրուկ ու հատուկ գործողություններով այս հարցը լուծել, մեղավորներին հանրության համար տեսանելիի ձևով կանչել պատասխանատվության։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտարարությամբ էր հանդես եկել՝ նշելով, թե քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Մեղրի համայնքի ղեկավարը, 2021թ. ապրիլի 21-ին տեղեկանալով ՀՀ վարչապետի կողմից Սյունիքի մարզի Մեղրի և Ագարակ համայնքներ այց կատարելու մասին, հասարակական կարգը կոպիտ կերպով խախտելու դիտավորությամբ, քաղաքապետարանի մի խումբ աշխատակիցների, իրեն և իր մտերիմներին պատկանող մի շարք ընկերությունների աշխատակիցների և իր մերձավոր շրջապատի մի խումբ անձանց, Մեղրի և Ագարակ համայնքների մի շարք բնակիչների մասնակցությամբ կազմակերպել և ղեկավարել է նրանց կողմից կատարված խուլիգանական գործողությունները:
Ըստ ՔԿ-ի՝ Մեղրի համայնքի ղեկավարն է համակարգել է խուլիգանություն կատարող անձանց գործողությունները։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 19 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, որոնցից 9-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ, 10-ին՝ 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

Апелляционный суд отклонил жалобу прокурора: мэр Мегри останется на свободе
Апелляционный суд Армении под председательством судьи Армена Бекташяна отклонил жалобу прокурора и оставил в силе решение суда первой инстанции об отклонении ходатайства об аресте мэра города Мегри Мхитара Закаряна, сообщает адвокат Ерем Саркисян.
Напомним, в ходе визита премьер-министра Никола Пашиняна в Сюник сюникцы организовали акции протеста против приезда премьер-министра, в адрес премьер-министра звучали оскорбления и ругательства.
В тот же день премьер-министр во время заседания областной администрации в городе Капан обратился к произошедшему в Мегри инциденту.
Никол Пашинян поручил директору Службы национальной безопасности и начальнику полиции решить этот вопрос жесткими методами, привлечь к ответственности виновных и проинформировать об этом общественность.
Следственный комитет Армении выступил с заявлением, отметив, что согласно полученным фактическим данным, руководитель общины Мегри, 21 апреля 2020 года, узнав о приезде премьер-министра Армении в общины Мегри и Агарак Сюникской области, грубо нарушив общественный порядок, с участием группы сотрудников мэрии, сотрудников принадлежащих ему и его близким компаний, группы лиц из его ближайшего окружения и ряда жителей общин Мегри и Агарак организовал хулиганские действия и руководил этими действиями.
Согласно СК, руководитель общины Мегри координировал хулиганские действия.
В результате полученных доказательств, 19 лицам было предъявлено обвинение по части 3 статьи 258 УК Армении, 10 лицам – по части 1 статьи 258 УК Армении.