Զբաղեցրած պաշտոններից ազատում են պետական համակարգի այն աշխատակիցներին, ովքեր չեն կիսում գործող իշխանությունների տեսակետները. ԱԱԾ պահեստազորի սպաների հայտարարությունը
24/05/2021 12:31
Վերջին օրերին «ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միությունը» ահազանգեր է ստանում, որ նախընտրական փուլը դեռ չսկսած, հայրենի իրավապահներն ընդդիմադիր հայացքների համար շինծու մեղադրանքներ են հարուցում այս կամ այն քաղաքական գործչի նկատմամբ, քաղաքական հետապնդումների ենթարկում և զբաղեցրած պաշտոններից ազատում են պետական համակարգի տարբեր ոլորտների այն աշխատակիցներին, ովքեր օբյեկտիվորեն չեն կիսում գործող իշխանությունների տեսակետները, այս մասին հայտարարություն է տարածել «ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ-ն։
«Բանը հասել է այնտեղ, որ սկսել են նույնիսկ հետապնդել սոցիալական ցանցերում հակաիշխանական մեկնաբանություններ գրող իրավապաշտպաններին:
Իրենց նպատակներին հասնելու համար ուժային կառույցների որոշ ներկայացուցիչներ կոպտորեն խախտելով և ոտնահարելով «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքը՝ օր ու գիշեր զբաղված են դատարաններից, այսպես կոչված, «գաղտնալսումներ», այն է՝ «ներքին դիտում» և «հեռախոսային խոսակցությունների վերահսկում» միջոցառումների թույտվություններ (դատարանի որոշումներ) կորզելով:
Ցանկանում ենք հիշեցնել մեր իրավապահներին, որ «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված մի քանի միջոցառումներ, այդ թվում նաև վերը նշվածները կարելի է անցկացնել միայն այն դեպքերում, երբ անձը, ում նկատմամբ պետք է դրանք անցկացվեն, կասկածվում է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման մեջ, և եթե կան հիմնավոր ապացույցներ, որ այլ եղանակով օպերատիվ հետախուզական միջոցառումն անցկացնող մարմնի կողմից օրենքով իր վրա դրած խնդիրների իրականացման համար անհրաժեշտ տեղեկատվության ձեռքբերումն անհնարին է: Բացի այդ պետք է ստացված լինեն հավաստի օպերատիվ տվյալներ, որ կատարվել կամ նախապատրաստվում է իրականացնել ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործություն, այսինքն՝ դատարանին չպետք է այդ իմաստով մոլորեցնել, թե իբր այս կամ այն անձը, ում քաղաքական ակտիվության, դիրքորոշման հետևանքով ցանկանում են վերահսկել, կասկածվում է հանցագործության կատարման մեջ:
Հիմա անցնենք ամենագլխավորին: Բոլոր այն դատավորները և օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնելու որոշում կայացնելու իրավասություն ունեցող լիազոր մարմինների ղեկավարները, ովքեր կխախտեն գործող օրենսդրությունը, պետք է հաշվի առնեն վերոգրյալը՝ գիտակցելով, որ շատ շուտով պատասխան են տալու օրենքի ամբողջ խստությամբ: Հուսով ենք, բոլորդ հասկանում եք, թե ինչպիսի մանրակրկիտ ստուգման են ենթարկվելու այդ միջոցառումների իրականացման թույտվությունը ստանալու բոլոր հիմքերը և որ նման որևէ դեպք դուրս չի մնալու տեսադաշտից:
Իսկ հիմա պատմական փոքրիկ էքսկուրս մեր հարևան երկրի ոչ վաղ անցյալից. Միխայիլ Սահակաշվիլիի վերջին ընտրություններում պարտությունից հետո Վրաստանի իրավապահ մարմինների մի քանի տասնյակ բարձրաստիճան աշխատակիցներ, որոնցից մի քանիսին, համոզված ենք, անձնապես ճանաչել եք նաև դուք, իշխանափոխությունից հետո ենթարկվեցին քրեական պատասխանատվության և հայտնվեցին կալանավայրերում հենց ապօրինի, անհիմն գաղտնալումներ իրականացնելու համար:

Не разделяющие точку зрения действующей власти сотрудники государственной системы освобождаются от занимаемых должностей – «Офицеры запаса СНБ»
24/05/2021 15:28
В последние дни общественная организация «Офицеры запаса СНБ» получает сообщения о том, что хотя предвыборная кампания пока не началась, отечественные правоохранители фабрикуют обвинения в адрес того или иного политического деятеля, подвергают политическому преследованию и освобождают от занимаемых должностей сотрудников государственной системы, которые объективно не разделяют точку зрения действующей власти. Об этом говорится в заявлении, распространенном общественной организацией «Офицеры запаса СНБ».
«Дело дошло до того, что начали преследовать даже публикующих в социальных сетях комментарии против властей правозащитников.
Для достижения своих целей некоторые представители силовых структур, нарушая и попирая закон «Об оперативно-розыскной деятельности», заняты днем и ночью выуживанием разрешений (решений судов) для так называемых «прослушек», то есть мероприятий «внутреннее наблюдение» и «контроль за телефонными переговорами».
Хотим напомнить нашим правоохранителям, что установленные законом «Об оперативно-розыскной деятельности» несколько мероприятий, в том числе вышеупомянутые, можно проводить только в случаях, когда лицо, в отношении которого они должны быть проведены, подозревается в совершении тяжкого и особо тяжкого преступления и если существуют обоснованные доказательства того, что добывание органом, проводящим оперативно-розыскное мероприятие, информации, необходимой для осуществления возложенных на него задач, иным способом невозможно.
Кроме того, должны быть получены достоверные оперативные данные о том, что совершено или подготавливается к совершению тяжкое или особо тяжкое преступление, то есть суд не должен вводиться в заблуждение, якобы то или иное лицо, которого хотят контролировать из-за  политической активности или позиции, подозревается в преступлении.
А сейчас перейдем к самому главному. Все те судьи и руководители уполномоченных органов, которые имеют право принимать решение об осуществлении оперативно-розыскных мероприятий, нарушающих действующее законодательство, должны учитывать вышеизложенное, осознавая, что скоро понесут наказание по всей строгости закона. Надеемся, что все понимают какому детальному изучению будут подвергнуты все основания предоставления разрешения на осуществление этих мероприятий и ни одно подобное действие не останется вне поля зрения.
А сейчас небольшой исторический экскурс из недавнего прошлого соседней страны. После поражения Михаила Саакашвили на последних выборах, несколько десятков высокопоставленных сотрудников правоохранительных органов Грузии были привлечены к уголовной ответственности и оказались в тюрьмах именно за незаконные, необоснованные прослушивания.